Litomyšl koupí od autorů Světelný kříž. Laserová instalace svítí v piaristickém chrámu

13. červen 2023 11:42

Město Litomyšl koupí světelný kříž autorů Václava Ciglera a Michala Motyčky, který je umístěn v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže. Sakrální světelná instalace je v kostele od roku 2015 a majitel ji nabídl k prodeji.

S financováním pomohli radnici sponzoři. Město se na soukromé investory obrátilo se žádostí koncem března. Díky šesti donátorům se povedlo vybrat 200 000 korun.

Piaristický chrám v Litomyšli

“V rozpočtu města bylo pro účely zakoupení tohoto mimořádného díla vyhrazeno půl milionu korun. Ačkoliv byla hodnota Světelného kříže pánů Ciglera a Motyčky původně znalcem odhadována na 1,5 milionu korun, po jednání s investičním fondem Pro arte bude nakonec možné dílo odkoupit za 700 000 korun,” řekl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Světelná sakrální instalace je mimořádnou uměleckou intervencí v chrámu Nalezení svatého Kříže, která láká návštěvníky z celé republiky. Jde o největší světelný kříž, který díky několika proudům světla propojuje obě kostelní lodě.Lidé jej mohou vidět při zvláštních příležitostech a při nočních prohlídkách chrámu společně s oltářní menzou od stejných autorů, která je tvořena objektem v podobě skleněného kvádru prosvíceného zevnitř.

autor: pta | zdroj: ČTK

Související