Loutkářská Chrudim tasí další originální plakát. Sahá po pytlíku

26. červen 2019

Upoutat v dnešní době není jen tak. V záplavě vizuálních vjemů znovu přichází organizátoři tradiční loutkářské přehlídky s netradiční podobou svých plakátů. Letošní 68. ročník akce začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července.

Dřív byla na plakátu celerová bulva s natí a zubařským odlitkem pro výrobu rovnátek, loni vývrtka a letos animovaný igelitový pytlík, dále pytlík na chlazení anebo míč potažený maskou. Autory jsou studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. „Z mého pohledu plakáty splňují účel. Začalo se o nich mluvit a vnímat, že vůbec existuje něco jako plakát,“ myslí si programový ředitel Michal Drtina.

Klasika i novotvary

Plakát Loutkářské Chrudimi 2019

Festival jinak drží tradici. „Několik let se snažíme, aby se rozrostl o otevřený program určený i veřejnosti. Připravujeme pro ni mnoho dílen, inscenací ve volném prostoru. Na své si přijde ten, kdo má rád klasické loutkové divadlo, ale i ten, kdo se rád podívá na jeho nové formy a nové pojetí. Nebude chybět třeba divadelní autobus Divadla Bufet. Diváci si můžou přinést své věci a sledovat, co s nimi herci vymyslí a co sehrají.“

Do základního programu pronikají inscenace z deseti postupových přehlídek. „Na nich vybraly odborné poroty a programová rada festivalu do hlavního programu 23 nejzajímavějších inscenací letošní sezony. Po dlouhých letech jsme překročili dvacítku. Inspirativní část festivalu tvoří dalších třicet inscenací českých a slovenských nezávislých a statutárních profesionálních divadel.“

Drtina upozorňuje, aby se diváci nejdřív podívali do programu. „Vždy uvádíme věkovou kategorii, pro kterou je dané představení určené. Ne všechna jsou pro malé děti. Loutkové divadlo by se nemělo neustále vztahovat k dětskému divákovi. V moderní době neplní jenom funkci z dřívějších let, kdy bylo součástí vzdělávacího procesu. Dnes je pro lidi, kteří chtějí vidět, jak se dají animovat předměty a jak se s nimi dá ztvárnit velké téma.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.