Loutkářská Chrudim tasí další originální plakát. Sahá po pytlíku
Upoutat v dnešní době není jen tak. V záplavě vizuálních vjemů znovu přichází organizátoři tradiční loutkářské přehlídky s netradiční podobou svých plakátů. Letošní 68. ročník akce začíná v pátek 28. června a končí ve čtvrtek 4. července.
Dřív byla na plakátu celerová bulva s natí a zubařským odlitkem pro výrobu rovnátek, loni vývrtka a letos animovaný igelitový pytlík, dále pytlík na chlazení anebo míč potažený maskou. Autory jsou studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, Ateliéru grafického designu a vizuální komunikace. „Z mého pohledu plakáty splňují účel. Začalo se o nich mluvit a vnímat, že vůbec existuje něco jako plakát,“ myslí si programový ředitel Michal Drtina.
Klasika i novotvary
Festival jinak drží tradici. „Několik let se snažíme, aby se rozrostl o otevřený program určený i veřejnosti. Připravujeme pro ni mnoho dílen, inscenací ve volném prostoru. Na své si přijde ten, kdo má rád klasické loutkové divadlo, ale i ten, kdo se rád podívá na jeho nové formy a nové pojetí. Nebude chybět třeba divadelní autobus Divadla Bufet. Diváci si můžou přinést své věci a sledovat, co s nimi herci vymyslí a co sehrají.“
Do základního programu pronikají inscenace z deseti postupových přehlídek. „Na nich vybraly odborné poroty a programová rada festivalu do hlavního programu 23 nejzajímavějších inscenací letošní sezony. Po dlouhých letech jsme překročili dvacítku. Inspirativní část festivalu tvoří dalších třicet inscenací českých a slovenských nezávislých a statutárních profesionálních divadel.“
Drtina upozorňuje, aby se diváci nejdřív podívali do programu. „Vždy uvádíme věkovou kategorii, pro kterou je dané představení určené. Ne všechna jsou pro malé děti. Loutkové divadlo by se nemělo neustále vztahovat k dětskému divákovi. V moderní době neplní jenom funkci z dřívějších let, kdy bylo součástí vzdělávacího procesu. Dnes je pro lidi, kteří chtějí vidět, jak se dají animovat předměty a jak se s nimi dá ztvárnit velké téma.“
Související
-
Mladí versus staří. Celerový plakát rozděluje Chrudim
Šok. Tohle slovo vystihuje letošní plakát Loutkářské Chrudimi asi nejlíp. Organizátoři se rozhodli pro razantní změnu. Tradiční náměty nahradila tvář z celeru se sá...
-
Krásná a záhadná. Nejstarší loutka je Italka
Barokní dáma je nejstarší loutka, kterou vlastní Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi. Tajemná Florenťanka nedávno prošla velkou proměnou. Restaurátoři jí opět vrá...
-
Vývrtka místo celeru. Loutkářská Chrudim chce zaujmout
Možná si vzpomínáte, kolik vášní loni vyvolala celerová bulva s natí a zubařským odlitkem pro výrobu rovnátek. Letošní plakát loutkářského festivalu takový rozruch nebudí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.