Matematiku se dokáže naučit každé dítě, které chce, říká provozovatelka doučovacího centra
Alice Pohanka je majitelkou doučovacích center 2+2 matematika v Pardubicích a v Hradci Králové. Ovšem neplatí u ní to, že by matematiku milovala. „Jako dítě jsem na prvním stupni základní školy měla z matematiky dokonce čtyřku a naši se rozhodli mě vyléčit tím, že mě zapsali do matematické třídy," vysvětluje dnes už s úsměvem Alice Pohanka a dodává, že to opravdu zabralo.
Ovšem spíš v tom smyslu, že se začala daleko víc učit a k pochopení počtů jí pomohla vlastní vůle víc než přirozený talent, jak sama přiznává. Nakonec jí právě tohle inspirovalo k tomu, že chce pomáhat dětem se zvládnutím učiva.
„Občas se stane, že žák nebo student výklad ve škole nepochopí, ale bojí se zeptat. Má pocit, že třeba bude vypadat hloupě, a pak se to nabaluje, nemá na čem stavět. My se ty mezery snažíme vyplnit. Neděláme nic jiného, než se dělá ve škole, ale ten individuální přístup hraje velkou roli. Občas stačí něco vysvětlit trochu jinak," popisuje smysl svých doučovacích center Alice Pohanka.
Mezery v učivu kvůli covidu
Doučování teď potřebuje a využívá víc dětí než v minulosti. Může za to podle ní do velké míry covidová distanční výuka. Děti mají často mezery právě v látce probírané na dálku. Efekt má individuální přístup lektorů téměř na každého.
„Nelze ale předpokládat, že ze čtyřek nebo pětek se dítě po dvou lekcích dostane na jedničky, pracujeme s nimi celé pololetí, často i déle. Jsme v kontaktu s rodiči a víme, s jakými známkami dítě přišlo, co dostává v průběhu roku a co má na vysvědčení," popisuje dále.
Úspěch v soutěži Živnostník roku
Za svoji práci získala druhé místo v soutěži Živnostník roku Pardubického kraje pro rok 2022. Ocenění si váží, nicméně rozhodně to pro ni neznamená cílovou rovinu. Neustále chce svou činnost rozvíjet. Posledním počinem je teď akreditace ministerstva školství k tomu, aby její centra mohla vyučovat český jazyk pro cizince. V kooperaci s úřady práce tak bude pomáhat především ukrajinským uprchlíkům. „Jsou mezi nimi velmi vzdělaní lidé, lékaři, vědci, účetní, kteří ale tady práci nenajdou, pokud nebudou umět alespoň trochu česky," říká Alice Pohanka. První kurzy češtiny by ráda otevřela už s Novým rokem.
Související
-
Přeloží a vysvětlí. Učitelům v pardubických školách pomáhají s žáky ukrajinské asistentky
Na zvládání výuky ve smíšených česko-ukrajinských třídách nejsou čeští učitelé sami. Od září mají k ruce ukrajinské asistenty.
-
Škola není strašák, ale parťák, říká ředitelka ZŠ Štefánikova Pardubice
Je čas začít děti připravovat na školu. Určitě je ale nestrašte. Škola je partnerem, nikoliv strašákem, zdůraznila ředitelka Základní školy Štefánikova Renata Janecká.
-
Ředitel střední školy chemické: Chemie patří mezi dva nejodpornější předměty
Pšenka jí nekvetla, a tak založili soutěž. Dnes je Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích odborným garantem akce Hledáme nejlepšího mladého chemika.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.