Maxíci, Smolík i Mňága. Den Pardubického kraje potěší všechny generace

7. červen 2023

Před víkendem se můžete v Pardubicích pobavit. Na třech místech současně poběží v pátek 9. června pestrý program.

„S tímto tradičním konceptem jsme začali v roce 2015. Jde o malý festival s prezentací regionálních potravin, složek IZS a našich středních škol. Začínali jsme na třídě Míru v místech dnešní sochy Jana Kašpara, pak jsme se přemístili na Pernštýnské náměstí. V době covidu jsme akci pořádali dvakrát na začátku září, ale právě červnový termín je pro nás symbolem stabilního počasí,“ říká krajský mluvčí Dominik Barták.

Na úřad i na zámek

Součástí Dne Pardubického kraje má být třeba i autogramiáda pardubických hokejistů a basketbalistů. Komenského náměstí nabídne ukázku práce a techniky hasičů, policie, záchranné služby, celníků. Krajský úřad připravil na 19. hodinu komentovanou prohlídku se začátkem u recepce budovy A. V klasické podobě se vrací Jarmark sociálních služeb. Ten se musel v posledních letech vystěhovat kvůli očkovacímu centru a následně KACPU, tedy centru pro ukrajinské uprchlíky.

Východočeské muzeum v Pardubicích láká 9. června na odpolední vstup zdarma do přírodovědné expozice Kdy jste je viděli naposledy. Po 16. hodině si pak na zámku budou moct děti vyzkoušet práci provazníka, dráteníka, tesaře a dalších legendárních řemeslníků.

Pernštýnské náměstí zalité hudbou

  • 13:00 Banda di Feste
  • 14:15 Slavnostní nástup Armády České republiky
  • 15:30 Maxíci
  • 17:00 eNDee
  • 18:00 Slavnostní vyhlášení Regionální potraviny
  • 18:30 Jakub Smolík
  • 20:00 Mňága a Žďorp
autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.