Milovníci historie se o víkendu setkají v Pardubicích v Retroměstečku
O víkendu ožijí pardubická kasárna T. G. Masaryka tradiční akcí, kterou je Retroměstečko. Letošní 11. ročník se bude pravděpodobně naposledy odehrávat v tomto místě, které doslova dýchá historií.
„Pravda je taková, že by snad na podzim měla začít demolice části budov, ale ten prostor by nám teoreticky v nějakém režimu mohl zůstat. Může to být zajímavé, lidé, kteří jsou zvyklí k nám chodit deset roků na historii kasáren, by viděli přerod na něco jiného. Uvidíme, budeme rádi, když v místě budeme moci pokračovat,“ říká pořadatel Retroměstečka Miroslav Toman.
Místo pro pluk v Pardubicích
Čtěte také
Kasárna už neodmyslitelně patří k historii Pardubic. „Je to první kasárenský objekt postavený pro Československou armádu po 1. světové válce a ta historie je jednoduchá a logická. V první republice vznikaly československé vojenské pluky, osamostatněné od Habsburků. A v Lysé nad Labem vznikl železniční pluk, pro který nebylo místo. V Pardubicích se využil prostor takzvané karantény, největší prvoválečné nemocnice na světě, kde se tento pluk dislokoval. A v momentě, kdy se přemístil do tohoto prostoru, začala se stavět přímo kasárna pro tento pluk a pak už jela návaznost i na historii Pardubic,“ připomíná historii místa Miroslav Toman.
I na ni budou moci návštěvníci Retroměstečka zavzpomínat u expozice starých fotografií, kterou nejdou podle staré lokomotivy. „Mašinka stojí v místě takzvané galerie, kde máme udělanou výstavu historie kasáren, karantény, železničního vojska a následné dislokace všech útvarů, které v kasárnách byly,“ dodává Toman.
Kromě toho nabídne letošní Retroměstečko vše, na co jsou jeho návštěvníci zvyklí. Řadu statických i dynamických ukázek v hasičské a tankové aréně. Výstavu nejrůznější techniky od hasičské přes železniční a leteckou až po vojensko-historické stroje. Zajímavostí bude sobotní svatba a chybět nebude ani večerní retrotéku.
A připravená je také novinka: „Spolupracujeme i s okolními státy, z Polska jsme domluvili účast traktorového muzea a oni přivezou sbírku traktorů Ursus, bude to šest nádherných strojů.“
Retroměstečko zve k návštěvě o víkendu 7. a 8. září od 9 hodin. Sobota se dá protáhnout do 22 hodin, klasický program končí kolem půl páté. A v neděli opět od 9 do 16:30.
Související
-
Vojáky vystřídají školáci. Pardubice začnou v kasárnách stavět školu
Do Masarykových kasáren by už letos mohly najet bourací stroje. Magistrát právě připravuje demolici části bývalého vojenského areálu. K zemi by tam mělo jít několik budov.
-
Kde se vzala a kam se poděla pardubická Karanténa
C. k. válečná nemocnice, známá jako Karanténa, byla městem ve městě pro 10 tisíc vojáků. Ve skutečnosti ale nevíme, kolik nemocných a zraněných jejími baráky prošlo.
-
Pardubice chtějí prodat většinu kasáren TGM, peníze použijí na stavbu školy
Vedení Pardubic chce letos pokročit s přípravou investorské soutěže na zástavbu bývalých Masarykových kasáren. Město si ponechá pouze část území.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.