Mladý chemik je naschvál masový. Soutěž vylepšuje pověst nepopulárního předmětu

20. březen 2023

K Pardubicím patří chemie i soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika. Letošní 16. ročník znovu pořádá místní Střední průmyslová škola chemická.

„Nejdřív nám pomáhala s propagací chemie i s udržením a rozvojem chemického vzdělávání v Pardubicích. Momentálně z ní je největší odborná soutěž svého druhu v Česku. Klání se zúčastnilo skoro 7 000 žáků ze 195 základních škol 5 krajů - Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. V celé republice jich pak bylo 22 000. Z malinkaté soutěže pro pardubické základky se stalo něco, co bychom bez partnerů a organizátorů nedali dohromady. Snažíme se, aby to bylo masovější. Abychom chemii ukázali většímu počtu účastníků,“ přibližuje ředitel školy Jan Ptáček.

Část nastoupí

Soutěž je několikakolová. Žáci ze základních škol postupují do regionálního testového kola a 30 nejlepších pak do laboratorních prací. Slavnostní vyhlášení výsledků všech kategorií regionálního kola soutěže hostí ve středu 22. března ABC Klub Na Olšinkách v Pardubicích. Akce bude pojatá jako zábavné odpoledne pro veřejnost. „Není to tak, že by všichni finalisté šli na chemickou průmyslovku, ale třeba 10 z nich přichází, takže se nám to vyplatí,“ ujišťuje ředitel.

Ředitel chemické školy Jan Ptáček a žákyně Základní školy Polabiny 3 Lucie Stočková a Andrea Kácovská

Letošní téma bylo i vzhledem k energetické krizi v Evropě Chemie a energie. „Byla to pro nás zajímavá zkušenost. Šly bychom do toho znovu,“ shodují se dvě finalistky soutěže jednotlivců ze Základní školy Polabiny 3 Lucie Stočková a Andrea Kácovská.

Opravdu nejlepšího mladého chemika z celé republiky poznáme 13. června v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Tam z „pardubického regionu“ postoupí 7 nejlepších.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová