Multikulturní týden v Pardubicích se do sedmi dnů nevejde. Je toho moc
Potkat se, seznámit se, zbourat předsudky. Společný festival Čechů a cizinců na východě Čech má svoji tradici. Letošní 12. ročník potrvá od 2. do 14. května.
„V Pardubicích už kdysi žilo velké množství cizinců a připadalo nám důležité, aby ti lidé měli možnost se někde neformálně sejít. Následně by zjistili, že i když jsou z různých zemí, tak mají podobné zájmy, žijí podobnými rodinnými životy, chtějí se potkávat, užívat si a navazovat přátelství,“ objasňuje okolnosti vzniku jedna ze spoluzakladatelek Ivona Baklíková.
Tanec i besedy
„Program Multikulturního týdne jsme tak rozšířili, že nebylo možné ho dát do jednoho týdne. Máme ho tedy skoro dva týdny. Je dvakrát tak dlouhý a dvakrát tak pestrý,“ slibuje další organizátorka Kamila Sejkorová.
Většina programů je zdarma, na některé si zájemci musí udělat rezervace. Během kulinářských workshopů se třeba naučí vařit ukrajinská, kanadská i vietnamská jídla. Podstatný prostor letos dostanou cestovatelské besedy. Dojde i na výuku mongolských tanců, flamenca, turnaj volejbalových týmů, čtení bilingvních pohádek. K návštěvě láká taky hvězdárna, kde vystaví snímky pořízené aktuálně nejmodernějším kosmickým teleskopem Jamese Webba.
Jedním z vrcholů veškerého dění bude Multikulturní jarmark na Příhrádku konaný v pátek 12. května. Letos se víc zaměří na Holandsko. Pardubice totiž slaví 30. výročí partnerství s nizozemským Doetinchemem. Po celou dobu festivalu je v provozu vícejazyčný web.
Související
-
Pardubice chytnou oranžový odstín. Upozorní na letitou spolupráci s Holanďany
Doetinchem je město na hranici s Německem ve východní části Nizozemska. Rozlohou i strukturou se podobá východočeským Pardubicím. Ty právě startují Holandský rok.
-
Nejbohatší člověk na světě bude mít výstavu v Pardubicích. Díky brazilskému fotografovi
Říká vám něco jméno Mansa Musa? Majestátní malijský král je hlavní postavou projektu, který uvidíte přímo na ulici. Konkrétně na náměstí Republiky, před divadlem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.