Na fotky hvězd nestačí jeden cvak. Je za nimi těžká matematika
Prázdninové obloze vládla kometa. Možná jste ji taky hledali. Postupně ji ale přehlušila měsíční záře a v srpnu už vyhlížíme padající hvězdy.
S fotografií komety uspěl na mezinárodním poli astronom Petr Horálek. NASA si ji vybrala jako prestižní snímek dne. V jeho případě to zdaleka nebylo poprvé. „Snažím se zachytit daný úkaz ne úplně tradiční cestou a poslat ho co nejdřív do výběru NASA. Snažím se propagovat českou astrofotografii i českou krajinu.“
Úspěch z Orlickoústecka
Vítězný snímek vznikl v době, kdy autor s přáteli takzvaně lovil kometu.
„Každý den jsme hledali místo, kde bude jasná obloha. Podle modelů jsme vyrazili směrem na Suchý vrch. Když jsme vyjížděli z Jablonného, tak tam kometa doslova visela.“
Kompozice podle Horálka vznikla tak, že se nasnímalo víc několikaminutových expozic, které se matematicky složily dohromady. „Astrofotografie představuje práci s daty. Není to jenom jeden jediný cvak. Jde o důmyslnější zpracování fotografie, ne o fotomontáž,“ zdůrazňuje.
Na začátku srpna už kometa není tak jasná. „Nemůžeme ji proto fotografovat jenom nějakou lehčí optikou, rozhodně ne mobilem. Musíme se vybavit objektivem s větší ohniskovou vzdáleností.“
Seč neomezených možností
Díky Petru Horálkovi je pro NASA nejpublikovanějším místem v Česku Sečská přehrada. „I tak jsem tam objevitelem nových zákoutí. Jenom mi vadí světelné znečištění. Světlo z blízkých měst putuje hodně vysoko, a proto fotky nejsou tak čisté. Kvůli tomu, jak nezodpovědně svítíme, je obloha čím dál horší.“
Fanoušci nebeského divadla se tradičně těší na srpen. Vyhlížejí meteorický roj Perseid neboli padajících hvězd. „Vrcholí kolem 12. srpna, kdy může meteorů spadnout i přes 80 za hodinu. Měsíc ale bohužel ještě nebude úplně slabý a ráno ho vidíme vysoko nad obzorem. I tak se dá mimo město padajících hvězd vidět hodně.“
Související
-
Chcete vidět kometu Neowise? Hledejte ji na severozápadě, šanci máte ještě do konce týdne
Už jen pár dnů máte šanci vidět pouhým okem kometu Neowise, která je pro pozorovatele severní polokoule od roku 1998 nejvýraznější kometou vůbec.
-
Světelné znečištění je prevít. Nebeské symfonie vznikají daleko od civilizace
Říká se, že skoro každý někdy ve snu létal. Díky nové knize populárního astronoma byste mohli obletět celý svět a ještě vidět pozoruhodné úkazy.
-
Dobytí světa s (téměř) prázdnou kapsou
Nejzajímavější vesmírnou fotografii nafotil podle odborníků z NASA český astronom Petr Horálek. V Radioporadně se podělil o své zkušenosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.