Na návštěvě u farářů našeho kraje

Na návštěvě v Lanškrouně u Zbigniewa Czendlika

Zbigniew Czendlik, děkan lanškrounské farnosti, se narodil 6. září 1964 v polských Beskydech v obci Brenna. Studium teologie absolvoval v Katovicích a Varšavě, vysvěcen byl v roce 1989 a poté působil jako duchovní v polském Chořově. V roce 1992 byl polskou katolickou církví vyslán do České republiky.

Jeho první farou byl Náchod, kde působil jako vikář. Zbigniew Czendlik často vzpomíná na nelehké začátky. Nejen, že musel postupně zvládnout češtinu, ale zároveň se také zvyknout si na odlišné podmínky, které se týkaly všedního života na faře.   

Do Lanškrouna Zbigniew Czendlik přesídlil v roce 1993. Nejdříve se pustil do opravy fary, v roce 1997 se mu podařilo dokončit opravu kostela svatého Václava. Do jeho interiéru, kde jsou zastoupené takřka všechny slohy, postupně přidával i moderní prvky. Například výrazný soubor obrazů křížové cesty od brněnského malíře Vladimíra Svobody.

Zbigniew Czendlik je velmi známá mediální osobnost. Jako moderátor se objevuje v pořadu České televize Uchem jehly, v dubnu 2015 začal moderovat pořad Českého rozhlasu Jak to vidí... S Českým rozhlasem spolupracuje Zbigniew Czendlik velmi dlouho, na vlnách Českého rozhlasu Pardubice se posluchači s jeho promluvami setkávali například v pořadu Myšlenka pro každého. Lanškrounský děkan každoročně nechybí u zahajovacího ceremoniálu Velké Pardubické a žehná jejím účastníkům.

Mezi přátele Zbigniewa Czendlika  patří řada známých osobností z oblasti politiky i šoubyznysu. V roce 2016 vydalo nakladatelství Argo knihu Postel, hospoda, kostel, kterou Zbygniew Czendlik napsal ve spolupráci s Markétou Zahradníkovou. Za tuto knihu, která měla několik dotisků, převzal Zbigniew Czendlik v roce 2017 cenu Magnesia Litera.

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...