Na polích rybníky a zničená úroda. Některé zemědělce čeká těžký start sezóny
Nejdřív povodně, pak rychlá obleva a silné deště. Pro některé zemědělce v Pardubickém kraji není pohled na pole úplně příjemný. Pořád na nich zůstávají laguny, ale třeba i naplavené nečistoty. Část úrody už teď můžou odepsat.
„Tady, kde ta voda stojí, ten profil se hodně utužuje a pak se s tou půdou špatně pracuje,“ říká Ondřej Kopista, který hospodaří na polích kolem Úhřetic na Chrudimsku. O Vánocích se tam rozlila řeka Novohradka a voda doteď nezmizela.
„Ten proud tady působí regulérní vodní erozi a tu nejkvalitnější půdu nám odnáší v místech, kde ta řeka si to místo najde, v tom nejnižším bodu pole,“ říká Kopista, který už teď ví, že část úrody ani nesklidí.
„Na polích, která jsou okolo řeky Novohradky, nám natekla voda do řepky a v té řepce, jak tam ta voda teče léta letoucí, jsou udělané prohlubně. V těch prohlubních, kde ta voda stála delší dobu, je vidět, že ta řepka umřela, zplesniví, shnije,“ potvrdil zemědělec.
Zemědělci nemohou na pole
Další problém jsou pak naplavené nečistoty, které brzdí přípravné práce. „Nánosy v podobě plastů, velkých kusů kmenů, budeme muset, až se na ta pole dostaneme, ručně vytahat, aby nám technika dovolila půdu zpracovat,“ dodal Kopista.
A velmi podobně je na tom také zemědělské družstvo v Rosicích. Povodeň zaplavila 50 hektarů a dalších 300 utopil déšť. Zničená je řepka, ale bolestivější může být nedostatek zeleného krmiva.
„Po loňském roce, kdy bylo poměrně sucho a bude potřeba, aby se vyrobilo velké množství objemné hmoty, protože máme zvířata, tak abychom měli čím krmit. Je tam ta věc, že my se na ty pozemky nemůžeme v podstatě dostat. Po těch povodních, kdy byla vyplavena spousta příměsí z řek, jsou tam z toho hráze z větví, je potřeba to odstranit. V době, kdy už máme konec února, tráva začíná růst, se ten prostor zužuje a my se tam s technikou nemůžeme dostat. Tam to bude daleko složitější, abychom toto vyčistili, abychom tu hmotu mohli sklidit a použít ke krmení. To je daleko větší problém,“ vysvětluje předseda rosického družstva Miroslav Vavřina.
Podmáčená pole zkomplikují i setí a zpoždění může znovu negativně ovlivnit úrodu.
Související
-
Chci naslouchat všem, říká nový ministr zemědělství Marek Výborný
Jak těžké bylo rozhodování, zda přijmout ministerský post? V čem vidí největší problémy zemědělství? O tom mluvil nový ministr zemědělství Marek Výborný.
-
U Nasavrk se pasou stovky daňků a taky mufloni
Jaroslav Jedlička založil chov daňčí a mufloní zvěře po sametové revoluci. Společnost J+V Lukavice chová stovky kusů spárkaté zvěře a patří k největším v našem kraji.
-
Uspět ve farmaření není nemožné. Chce to nápad a zaměřit se spíš na pole
David Novák vede už 31 let statek Uhersko na Pardubicku. Říká, že se necítí být farmářem, ale sedlákem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Svěřenské fondy zjevně nefungovaly.‘ Jak by mohl Babiš podle expertů vyřešit po volbách střet zájmů?
-
Pád Asada? Rusové se mohli podílet na zákulisní dohodě, naznačuje expert
-
V Brně se odtahuje polovina aut co před deseti lety. Město platí firmy paušálem, nemají důvod se ztrhat
-
Deprese láme vůli, nejde o lenost, lidé neumějí prožívat příjemné emoce. Jakých signálů si všímat?