Na ZUŠ OPEN 2019 se chystají malí umělci po celém Česku

24. květen 2019

Základní umělecké školy napříč Českem připravují celostátní happening s názvem ZUŠ OPEN. Gejzír hudby, divadla, tance i výstav vypukne v ulicích i veřejných sálech poslední květnový den.

Do třetího ročníku projektu ZUŠ Open se přihlásilo přes 400 uměleckých škol. Mezi nimi nechybí ani Základní umělecká škola Bedřicha Smetany v Litomyšli. Žáci hudebního oboru navodí 31. května svým uměním příjemnou atmosféru v historickém centru Litomyšle.

Plné ulice a průvod

Koncertovat budou v podloubí na náměstí. Výtvarný workshop a výstava se uskuteční na Slunečních terasách u litomyšlského muzea a před kavárnou BOBO Caffé. Žáci dramatického oboru budou hrát v ulicích města pouliční divadlo. Poslední květnový den se také Litomyšl může těšit na Komediantský průvod žáků ZUŠ po náměstí v čele s bicím oddělením. Překvapení připraví i žáci tanečního oboru.

V Ústí nad Orlicí nezůstávají pozadu

Do celorepublikové akce ZUŠ Open se zapojí i druhá nejstarší základní umělecká škola ve Východních Čechách, a to ZUŠ Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí. Na konci května se tam lidé můžou těšit na bohatý program přímo před školou a v přilehlém parku Kociánka.

Umělecká škola představí všechny čtyři obory. Kromě hudebníků to budou mladí divadelníci, žáci výtvarného oboru chystají venkovní workshopy pro kolemjdoucí a v místní Malé scéně budou také promítat animované filmy z vlastní tvorby. Akce by měla být o to velkolepější, protož škola letos slaví 80. výročí od založení tehdejší Městské hudební školy, kterou pak nahradila. ZUŠ Open v Ústí nad Orlicí proběhne 31. května. Základní umělecká škola se hned druhý den zúčastní stejné akce i v Neratově, kam vyšle svůj symfonický orchestr Decapoda, který zahraje v místním kostele.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...