Nahmatali jste si na krku bulku, která nebolí? Neváhejte a jděte k lékaři
Zduření na krku, které způsobuje rakovinu, má jedno úskalí. V naprosté většině nebolí. Proto také lidé s tímto problémem k lékaři nespěchají. Často to bývá i tak, že si zduřené uzliny na krku všimne partner postiženého nebo si ji muž nahmatá při holení.
„Bulka nemusí být dlouhou dobu ani viditelná, cítíte ji jen pohmatem,“ říká přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku MUDr. Jan Vodička z Pardubické nemocnice a pokračuje:
„Pokud zjistíte, že takovou nebolestivou bulku na krku máte, vůbec neváhejte a zajděte ihned k lékaři. Je velmi důležité zachytit tento nádor včas, aby se dal odoperovat. Naším úkolem je prohlédnout dutinu ústní, nosohltan i hrtan a najít původní ložiško,“ vysvětluje MUDr. Vodička.
Prvotním ložiskem bývá nejčastěji patrová mandle. Ložisko může být docela malé, ale uzlina na krku už velmi objemná. Je logické, že čím dřív dojde k záchytu ložiska, tím je jeho rozsah menší a léčba efektivnější.
Dvě skupiny pacientů s nádory v oblasti hltanu
První typ pacientů si za svou nemoc může z velké části sám. Způsobí si zhoubný nádor svou špatnou životosprávou. Druhá skupina získává nádor na podkladě papilomaviru. V podstatě se tedy jedná o virové onemocnění. Přitom přítomnost tohoto viru je běžná v populaci, nosí ho v sobě až 70 procent lidí. V některých případech ale může takto škodit.
Co se děje po zjištění diagnózy
Při podezření na nádor lékaři odeberou z uzliny vzorek a do čtrnácti dnů pak přichází výsledek. Mezitím provádí zobrazovací vyšetření, která ukazují, kolik uzlin je postižených, jestli je nádor hluboký nebo povrchový. V některých případech se původní nádor velmi těžko hledá. Lékaři pátrají i v kořeni jazyka nebo v nosohltanu.
„Naším cílem je odstranit viditelná postižení, jak na uzlinách, tak na mandlích. Léčbu v naprosté většině případů dále zajišťuje onkolog. Je to bolestivá léčba, pacienti mají problémy s polykáním a podobně. Pokud se ale vše dobře podaří a pacient má vůli všechno zvládnout, dokáže postupně opět přijímat stravu klasicky ústy a vrátí se zpátky do života. A to je náš cíl,“ uzavírá přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku MUDr. Jan Vodička z Pardubické nemocnice.
Související
-
Proč máte věčně ucpaný nos? Vyšetření na ORL vám napoví
Většina lidí mírně ucpaný nos neřeší. Nejde mi dýchat nosem? Tak dýchám pusou. Je to ale chyba a je dobré zvážit vyšetření u otorinolaryngologa.
-
Podezření na infarkt? Nebojte se volat o pomoc, apeluje primář kardiologie
Omezení práce kardiologů v době pandemie má velký dopad na zdraví lidí. Kardiologické oddělení Pardubické nemocnice bylo během pandemie v kritické situaci.
-
Jak vylovit řasu z oka? A co dokáže řasenka? Ptali jsme se na očním
Při malování se ženám občas stane, že se prostě netrefí a hrot řasenky nebo kajalové tužky skončí v oku. Oční lékař Vladimír Korda vysvětlil, proč to tak je.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.