Jak vylovit řasu z oka? A co dokáže řasenka? Ptali jsme se na očním

20. únor 2020

Při malování se ženám občas stane, že se prostě netrefí a hrot řasenky nebo kajalové tužky skončí v oku. Je to velmi bolestivé, nikoliv však oko ohrožující.  Oční lékař Vladimír Korda vysvětlil, proč to tak je.

„Rohovka je velmi citlivá, má nejvíc nervových zakončení. Proto stačí minimální dotyk a už to velmi bolí. Naštěstí v tomto případě je bolest větší než samotný úraz. Povrch oka je ale minimálně narušený,“ říká MUDr. Korda. Na poranění tohoto typu stačí použít správnou mast nebo gel. Působí i proti bolesti.

Řasa v oku umí být velmi dotěrná

Řasy vypadávají podobně jako vlasy. Stačí mrknout a řasa je v oku. A když se dostane pod víčko, není pro ni cesty zpět. Každý z nás zažil tu situaci, kdy řasa v oku velmi tlačí. Jediné řešení je víčko obrátit. To je pro laika velmi náročné. Oční lékaři pro to ale mají jednoduchý hmat. Víčko jedním hmatem otočí, řasu nebo smítko odstraní a je po problému.  

Pokud máme větší štěstí a řasa zůstane v dolní části víčka nebo na povrchu, stačí oko jen vypláchnout borovou vodou nebo obyčejnou vodou. Preventivní vyplachování očí doktor Korda ale rozhodně nedoporučuje. Od toho jsou vlastní slzy, aby oko chránily.  

Zásada číslo jedna - chraňte si oči při sportu i práci

Při sportu vznikají úrazy očí nejčastěji. Doktor Korda se ve své praxi setkává s roztrhnutými víčky a spojivkami. Nejčastěji jsou oči poškozené od puku, balónu, golfového míčku i střílecích kuliček. Povrch oka si také lidé často poškodí při práci na zahradě, povrch oka může poškodit například větev.

Ještě horší jsou úrazy, které vzniknou při broušení kovu nebo při řezání motorovou pilou. Železné piliny nebo kus třísky proseknou stěnu oka a střela pokračuje dovnitř. Takový ostrý a někdy i rozpálený předmět může poškodit různé vnitřní části oka, ať už je to čočka, sítnice nebo zrakový nerv. Ani ochranné brýle často člověka neuchrání.

„Pokud se předmět dostane přes duhovku dál, jedná se o závažný stav, kdy je zrak bezprostředně ohrožen. I řešení je pak velmi složité, proto apeluji na důslednou ochranu očí,“ varuje MUDr. Vladimír Korda.

Spustit audio

Související