Naše zahrady

Knížecí louka v Moravské Třebové: zákoutí z vrbového proutí i pumptrackové hřiště

Moravská Třebová nabízí prázdninovým návštěvníkům nejen renesanční architekturu, ale i prostornou zelenou plochu přímo u zámku.

Klášterní louka je místo, kde se moderní svět stýká s historií. Je to skutečně unikát. Málokde mají lidé možnost vyjít z renesančního centra do funkční zeleně.

Záleží na vás, jestli máte chuť na prohlídku zámku nebo na procházku po Knížecí louce. „A klidně si s sebou vezměte kolo, koloběžku nebo kolečkové brusle. I ty u nás užijete,“ přidává další informace městský zahradník Jiří Křetínský.

Kousek od parkoviště poblíž zámku uvidíte zvláštní stavbu, která připomíná obrovský radiátor. Tak přezdívají moravskotřebovští bráně času, kde najdete zásadní data a události, které ovlivnily vývoj Moravské Třebové.

Proč Knížecí louka?

„Název Knížecí louka má zřejmě kořeny u posledních majitelů zámku, což byli Lichtenštejnové. Na louce u zámku pořádali různé slavnosti pro své přátele, jízdy na koních, a podobně. Ten název se díky tomu zažil,“ dodává zahradník.

„Jako dítě si pamatuju, že tady všude bylo pole, lány kukuřice. Je to totiž místo v zátopové oblasti, takže zde nebylo možné nic stavět,“ říká zahradník Křetínský. Dnes na rozsáhlé a vzorně upravené zelené ploše najdete různé sportovní prvky, které navazují na tzv. Biocentrum s vodní plochou a romantickými zákoutími.

In-line dráha vede na Knížecí louce v Moravské Třebové i vrbovým tunelem

Nechybí inline stezky a cyklostezky,  cyklohřiště, a hlavně u mládeže velmi vyhledávané pumptrackové hřiště, což je dráha s vlnami a klopenými zatáčkami pro cyklisty, jezdce na koloběžce, skateboardu nebo inline bruslích.

Vrbové stavby a stará lipová alej

Pokud máte raději procházky v klidné zeleni, stačí popojít o kus dál, směrem k tzv. Biocentru. Můžete se posadit pod starou lípu nebo obdivovat zvláštní stavby  z vrbového proutí. Přivítá vás příjemný stín a poklidná atmosféra, kterou dokresluje jezírko s orobincem a lipová alej s více než sto let starými lípami. Ty pomalu dožívají, proto je postupně nahrazují stromy nové.

Spustit audio

Související

  • Prázdninové cesty k vodě

    Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.

  • Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

    Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.

  • Prázdninové rozhledy

    Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.