Naše zahrady
Košumberk: třináct hektarů pozitivní energie
Hamzův park v Košumberku je největším arboretem našeho kraje. Na začátku minulého století vznikl proto, aby pomáhal nemocným dětem. A Duši i tělo léčí dodnes.
Na konci 19. století obvodní lékař František Hamza poznal, že Luže na Chrudimsku má výjimečné klima a začal realizovat svůj životní plán. Ve vile pod poutním kostelem na Chlumku v roce 1901 založil sanatorium pro děti s tuberkulózou a vedl ho po dalších 18 let.
Na pláni pod zříceninou hradu Košumberk postupně vznikaly další pavilony. Mezi nimi se děti slunily a v přírodě probíhala také jejich výuka. Proto vznikl i rozsáhlý park s modřínovými, smrkovými a březovými hájky. Účinnou terapií pro děti a později i dospělé se také staly zahradnické práce.
Arboretum, vřesoviště i skleník
Poslední původní březový lesík poničila vichřice v roce 2008. Na jeho místě vznikla sbírka dřevin amerického kontinentu, tzv. Novosvětská zahrada. Ale už v průběhu minulých desetiletí v parku Hamzovy odborné léčebny pro děti a dospělé přibývaly vzácné cizokrajné dřeviny a park se stával arboretem.
Před více než dvaceti lety se patronem Hamzova parku stal známý botanik Václav Větvička. Dnes je park součástí Unie botanických zahrad ČR a návštěvníci se v něm mohou díky detailnímu a přehlednému informačnímu systému dozvědět mnoho zajímavých věcí o dřevinách a rostlinách několika kontinentů. S příchodem jara je park veřejnosti volně přístupný.
V areálu Hamzovy odborné léčebny najdete mnoho zákoutí. Orientovat se můžete podle plánků. Jednak popisují rostliny v bezprostředním okolí jednotlivých pavilonů, ale můžete se vydat i po naučné stezce, která vás zavede za evropskými, severoamerickými, asijskými nebo japonskými dřevinami, nechybí ani zástupce afrického kontinentu.
V parku roste také unikátní sekvojovec obrovský nebo prehistorická metasekvoje čínská, stejně jako jinan dvoulaločný, katalpa trubačovitá, exotický liliovník tulipánokvětý, muchovník nebo mohutné platany a červené buky.
K novinkám v parku patří skleník, který slouží zahradnickým terapiím, ale mohou se do něj podívat i běžní návštěvníci parku. Skleník má mobilní záhony, aby umožnil volný pohyb klientů léčebny na invalidním vozíku.
Nedaleko skleníku najdete také zajímavé vertikální záhony, vytvořené pomocí pet lahví. Výukové programy pro děti i dospělé probíhají také ve venkovní učebně zvané Meráno. Historický objekt dnes vypadá zcela jinak, ale už v minulosti sloužil jako učebna přírodopisu, hlavně pro malé pacienty, kteří v Hamzově léčebně trávili podstatnou část roku.
Související
-
Prázdninové cesty k vodě
Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.
-
Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty
Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.
-
Prázdninové rozhledy
Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.