Naše zahrady

Majitelé zámku Nové Hrady sázejí na zahrady

Rokokový zámek v Nových Hradech patří k nejkrásnějším turistickým místům v našem kraji. Manželé Kučerovi ho koupili před 25 lety, podobu zámeckého areálu stále proměňují a téměř každý rok zakládají novou zahradu.

Zámek v Nových Hradech si nechal po vzoru letních francouzských sídel postavit v letech 1774 - 1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Rodina současných majitelů obývá první patro zámku a návštěvníky nechává nahlédnout také do svých soukromých prostor. V přízemí zámku si můžete prohlédnout expozici, která vznikla ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze a představuje vývoj kultury bydlení od období baroka až po secesi.

Manželé Petr a Magda Kučerovi dlouhodobě pracují zejména na úpravě zahrad zámeckého areálu a sází na exteriér. Inspirují se nejen stylem francouzských barokních a rokokových zahrad, ale také starých anglických sídel a parků. „Venkovské zámky potřebují, aby je lidé navštěvovali opakovaně. Do budovy zámku vstoupí třeba jen jednou, zatímco do zahrad, pokud jsou působivé, se lidé často vracejí,“ vysvětluje Petr Kučera.

Růže, zelenina i vzácné dřeviny

V novohradském areálu si můžete projít dvanáct typů zahrad. K hlavnímu nádvoří patří stylová francouzská zahrada, která se rozkládá ve třech úrovních. Oživují ji vodní prvky a ornamenty stříhaných buxusů. Letos se další růžím, a tak na procházku dvěma růžovými zahradami jistě nezapomenete. Najdete tu mnoho odrůd růží té nejlepší evropské kvality.

Zeleninová zahrada na zadním nádvoří zámku

Už od zámeckého rybníku uvidíte působivé vodní kaskády v italské zahradě. K půvabným místům Nových Hradů patří zahrada s bílými květy. Místem, kde se návštěvníci zámku rádi zdržují, je zeleninová ozdobná zahrada, vybudovaná ve stylu barokních užitkových zahrad. V areálu také najdete ostrovní zahrady se záhony okolo stromů. Ty jsou umístěny při cestě k vrcholu Zámeckého kopce. Před dvěma lety na jeho úbočí Kučerovi založili nové arboretum.

K unikátům zámeckého areálu rozhodně patří zelené divadlo, ve kterém se v létě obvykle konají představení historických oper, a to v rámci festivalu Smetanova Litomyšl. K návštěvnickým atrakcím patří labyrint ze stříhaných tújí. V jeho bezprostřední blízkosti, v někdejší oranžerii zámku, si můžete prohlédnout Galerii anglických klobouků. V zahradách zámku určitě nepřehlédnete krásnou barokní sýpku, v níž je umístěna největší evropská sbírka motokol. Nad sýpkou se nachází vyhlídka, ze které uvidíte do výběhů farmy jelení a dančí zvěře.

Spustit audio

Související

  • Prázdninové cesty k vodě

    Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.

  • Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

    Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.

  • Prázdninové rozhledy

    Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.