Nechat miminko vybrečet v postýlce? Dávno překonaný mýtus, míní dula

3. leden 2024

Pojem dula vychází ze starořečtiny a znamená služebná nebo pomocnice. Duly v dnešním slova smyslu jsou speciálně vyškolené ženy, které poskytují psychickou i fyzickou oporu ženě během těhotenství, porodu a v období poporodním.

„Zapomeňte na své strachy. Nemějte pochybnosti o tom, jestli nekojíte moc často, moc dlouho, jestli své dítě moc často nechováte a podobně. Mýty o tom, že se má dítě nechat vybrečet, už jsou dávno překonané,“ myslí si dula Daniela Langová a vysvětluje, proč by se měla maminka soustředit sama na sebe a spolehnout se na svoje mateřské city:

„Miminko potřebuje klid a lásku. A říká si o to svým způsobem, často i pláčem. Dítě, které bylo devět měsíců součástí maminky, a teď je najedou ve velkém světě, potřebuje najít znovu jistotu a tou je právě maminka. A ta by měla naplnit touhu novorozeněte, které chce být nošené a kojené,“ podotýká Langová a přiznává, že některé maminky se bojí tento komfort dítěti nabídnout.

Poporodní dula Daniela Langová

„Mají strach, že si do budoucna něčím zavaří. Ale můj názor je, že když na začátku nabídnou dítěti samu sebe, dosytí tu jeho potřebu, tak o to snáze se to miminko v pozdějším věku od nich odpoutá. Ví, že když za maminkou přijde, ona tam bude. Ten začátek je ale hodně intenzivní,“ uzavírá dula Daniela Langová.

Supermatky existují jen na sítích

„Přijímám každou ženu s pochopením takovou, jaká je, a trpělivě jí naslouchám,“ říká poporodní dula. Podle ní jsou někdy novopečené maminky zklamané svými představami, které si utvořily podle názorů jiných žen na sociálních sítích. Nevyžádaných informací o tom, jak by mělo vypadat šestinedělí, jsou na internetu stovky. Nejdůležitější je ale klid a pohoda, kterou potřebuje jak matka, tak miminko. Důležité je, jak se skutečně cítíte, nikoliv to, co ukazujete na internetu.

Duly mohou být porodní a poporodní. Ty poporodní se specializují na péči o ženu po porodu, především v období šestinedělí. Není to zdravotnická profese. Dula doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester, psychologů nebo laktačních poradkyň.

Spustit audio

Související