Nejčastější mýty o plastice prsou: nemůžete kojit, létat, plavat
Prsa patří k jednomu ze symbolů ženské krásy, ale ne vždy splňují naše představy. Pomoci mohou plastičtí chirurgové a nejen z estetického hlediska, ale i po stránce zdravotní.
Důvodů, proč se rozhodnout pro plastiku, může být hned několik. Ženy s bolestmi zad způsobenými přetížením páteře příliš velkými prsy zpravidla žádají zmenšení, takzvanou redukční mamaplastiku. Ta má za cíl, kromě zmenšení objemu, navrácení esteticky žádoucího tvaru a odstranění poklesu.
Opačným zákrokem je augmentace, tedy zvětšení prsů poškozených třeba vlivem kojení. Kliniky nabízejí i modelaci, při které se povislá prsa nezvětšují, ale pouze nadzvednou.
Kdy zákrok hradí pojišťovna
„Ze zdravotních důvodů provádíme rekonstrukci prsu, o které pacientka přijde po operaci karcinomu. Bývá to i následkem vrozené vady, když se ňadro nevyvine úplně. Je třeba ale podotknout, že je velmi obtížné vytvořit nový prs symetricky s druhým, zdravým. Nemusí se tedy jednat o jedinou a poslední operaci,“ upřesňuje Robert Čáp, primář oddělení plastické a estetické chirurgie hradecké kliniky Sanus.
Po operaci karcinomu existuje dvojí způsob provedení, buď vložením silikonového implantátu, nebo voperováním vlastní tkáně, která se bere většinou z břicha. Základní operace je plně hrazena ze zdravotního pojištění. Některé následné operační výkony podléhají schválení zdravotní pojišťovny.
Než se rozhodnete k jednomu z výše uvedených zákroků, nejprve si zjistěte, jak velkou praxi v plastické chirurgii mají lékaři na příslušném pracovišti. Dále si ohlídejte, aby zde fungovala nepřetržitě 24 hodinová služba. „Může se stát, že po operaci mají pacienti v domácí péči komplikace, jako je horečka nebo rána se nehojí podle představ a potřebují i v nočních hodinách pomoc. Ideální je, když se mohou obrátit na svého plastického chirurga, nebo jeho kolegu. Střediska, kde se operuje pouze v pondělí a ve středu a ještě jsou v noci a přes týden v některé dny zavřena, bych nedoporučoval.“
Nejčastější mýty
- Silikonové implantáty jsou v těle nebezpečné.
Silikon se používá v medicíně na protézy, v kardiochirurgii, v cévní chirurgii a je tak naprosto bezpečným materiálem. Rakovinu nezpůsobuje. - Implantáty ohrožují kojení.
Ne, vkládají se pod prsní žlázu, nebo prsní sval. To znamená, že samotná žláza zůstane nepoškozená a kojit je možné bez problémů. - S implantáty se nemůžeme potápět, ani létat v letadle.
To už dávno neplatí. Navíc co by si počaly současné celebrity, které běžně létají na dovolenou za sluncem a potápěním. V současné době je to i se silikony naprosto bezpečné.
Související
-
Ruce na prsa, doporučuje ženám onkolog
Každý rok v Česku onemocní rakovinou prsu až šest tisíc žen. Čím dříve se na nádor přijde, tím je větší šance na vyléčení. I to je důvod, proč stále více cílit na prevenci.
-
Silikonové implantáty se používají už 55 let. Jejich vývojem...
První voperování silikonových implantátů proběhla právě 16. března 1962. Za jejich vznikem stála dvojice amerických lékařů Frank Gerow a Thomas Cronin. O plastickou...
-
Co dělat, aby záda nebolela?
Nedostatek pohybu, špatný pitný režim či strava a stres, to jsou nejčastější viníci naší bolesti zad. Ženy si pak také často škodí těžkou kabelkou a nevhodným spodn...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.