Nejvíc mě baví samota, říká cestovatel Martin Půlpán
Z Evropy pěšky a stopem se Martin Půlpán vydal do jihovýchodní Asie. V září v roce 2018 sbalil malý batoh a toulal se světem doslova bez plánu. Kde se vzal tento nápad?
„Já jsem cestoval už dlouho před tím a vždy mě nebavilo vracet se domů. Na začátku roku 2018 jsem měl zdravotní problémy a když jsem se probudil po operaci, řekl jsem si ok, až se vyléčím, tak pojedu. Vzal jsem batoh a ze dne na den jsem se vydal do světa,“ popisuje začátek své cesty Martin Půlpán.
Cestování v jeho podání je prosté katalogů cestovních kanceláří, drahých hotelů a rušných letovisek. Je mnohem víc o dobrodružství: „Opravdu jsem cestoval tak, že jsem ráno vstal a nevěděl jsem, kde večer půjdu spát. Snažil jsem se nevyužívat letadla. Po zemi jsem z Evropy ujel asi 67 tisíc kilometrů, hodně jsem se toulal.“
Plán? Všechny země světa
Za poslední rok a půl navštívil Martin Půlpán 21 zemí. Celkem ale procestoval pořádný kus světa. V současné době má za sebou zastávku v celkem 85 státech a jednou by rád navštívil úplně všechny. „Je jich 206, zastoupení v OSN jich má jen 193. Můj reálný cíl je tak 120 zemí. Snažím se ale vyhýbat Africe, tam mě to zatím moc netáhne.“
A jak cestovatel-dobrodruh řeší například ubytování? „Většinou jsem přijel do nějakého města, nebo vesnice a zeptal se, kde je možné levně přespat. Někdy mě vzali k sobě domů, někdy mně doporučili hostel, jindy jsem spal na pláži a bylo to úplně neuvěřitelné. Vždy se nějaké místo našlo. Bydlel jsem i v klášteře, v mešitách,… “ říká Martin Půlpán.
„Z Evropy přes Turecko, Írán, Střední Asii až do Číny jsem skoro nepotkával turisty. Ty jsem začal potkávat až v Jihovýchodní Asii. Takže jsem za celý rok potkal asi do deseti cizinců. Smutno mi ale není. Právě místní lidé dělají cestu neuvěřitelnou a jedině tak dokážete poznat tu zemi, jaká opravdu je,“ pochvaluje si Martin Půlpán.
Zážitky, dramata i přátelství
Cesta přinesla kromě nezapomenutelných zážitků i dramatické chvíle nebo nová přátelství. „Uprostřed Pamíru mě chytla bolest hlavy, bylo mi špatně. Ležel jsem pod stromem a viděla mě tam jedna paní, která mě zvala domů. Nejprve jsem nechtěl, tak poslala svoji dceru, která uměla anglicky. Když se mi udělalo lépe, uviděl jsem nádhernou slečnu s obříma černýma očima, se kterou jsem si povídal celý den a celou noc. Bohužel tam je to hodně tradičně založený, takže rozvinout něco víc bylo nemožné. A musím říct, že jsem stále v kontaktu.“
V Barmě cestu Martinovi zkomplikovala epidemie koronaviru a musel ji přerušit. Rád by ale navázal a navštívil ještě Indii, Bangladéš, Nepál, Pákistán a pak putoval dál do Austrálie a dalších zemí.
Související
-
Thajsko masakrují Číňané, Maroko zase karavany Evropanů, tvrdí cestovatel
Thajsko masakrují Číňané, na Bali se mění chrámy v supermarkety a Maroko okupují Evropané se svými karavany. Lidé mají více peněz, a tak si dopřávají luxus cestování.
-
Chcete vidět opravdovou Barmu? Leťte hned, mění se každým dnem
Ekonomická situace v Barmě se mění k lepšímu. A turistů přibývá. Ve městech seženete vše, na co si vzpomenete. Ale na vesnicích stále zažijete divokou jihovýchodní Asii.
-
Čech na Sibiři pronikl mezi šamany. Nechávají ho fotit rituály
Stanislav Krupař pracoval jako vychovatel v diagnostickém ústavu, učitel ve zvláštní škole i jako nádeník na zemědělských farmách v Anglii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.