Nejvíc mě baví samota, říká cestovatel Martin Půlpán

25. květen 2020

Z Evropy pěšky a stopem se Martin Půlpán vydal do jihovýchodní Asie. V září v roce 2018 sbalil malý batoh a toulal se světem doslova bez plánu. Kde se vzal tento nápad?

„Já jsem cestoval už dlouho před tím a vždy mě nebavilo vracet se domů. Na začátku roku 2018 jsem měl zdravotní problémy a když jsem se probudil po operaci, řekl jsem si ok, až se vyléčím, tak pojedu. Vzal jsem batoh a ze dne na den jsem se vydal do světa,“ popisuje začátek své cesty Martin Půlpán.

Cestování v jeho podání je prosté katalogů cestovních kanceláří, drahých hotelů a rušných letovisek. Je mnohem víc o dobrodružství: „Opravdu jsem cestoval tak, že jsem ráno vstal a nevěděl jsem, kde večer půjdu spát. Snažil jsem se nevyužívat letadla. Po zemi jsem z Evropy ujel asi 67 tisíc kilometrů, hodně jsem se toulal.“

Plán? Všechny země světa

Za poslední rok a půl navštívil Martin Půlpán 21 zemí. Celkem ale procestoval pořádný kus světa. V současné době má za sebou zastávku v celkem 85 státech a jednou by rád navštívil úplně všechny. „Je jich 206, zastoupení v OSN jich má jen 193. Můj reálný cíl je tak 120 zemí. Snažím se ale vyhýbat Africe, tam mě to zatím moc netáhne.“

A jak cestovatel-dobrodruh řeší například ubytování? „Většinou jsem přijel do nějakého města, nebo vesnice a zeptal se, kde je možné levně přespat. Někdy mě vzali k sobě domů, někdy mně doporučili hostel, jindy jsem spal na pláži a bylo to úplně neuvěřitelné. Vždy se nějaké místo našlo. Bydlel jsem i v klášteře, v mešitách,… “ říká Martin Půlpán.

„Z Evropy přes Turecko, Írán, Střední Asii až do Číny jsem skoro nepotkával turisty. Ty jsem začal potkávat až v Jihovýchodní Asii. Takže jsem za celý rok potkal asi do deseti cizinců. Smutno mi ale není. Právě místní lidé dělají cestu neuvěřitelnou a jedině tak dokážete poznat tu zemi, jaká opravdu je,“ pochvaluje si Martin Půlpán.

Zážitky, dramata i přátelství

Cesta přinesla kromě nezapomenutelných zážitků i dramatické chvíle nebo nová přátelství. „Uprostřed Pamíru mě chytla bolest hlavy, bylo mi špatně. Ležel jsem pod stromem a viděla mě tam jedna paní, která mě zvala domů. Nejprve jsem nechtěl, tak poslala svoji dceru, která uměla anglicky. Když se mi udělalo lépe, uviděl jsem nádhernou slečnu s obříma černýma očima, se kterou jsem si povídal celý den a celou noc. Bohužel tam je to hodně tradičně založený, takže rozvinout něco víc bylo nemožné. A musím říct, že jsem stále v kontaktu.“

V Barmě cestu Martinovi zkomplikovala epidemie koronaviru a musel ji přerušit. Rád by ale navázal a navštívil ještě Indii, Bangladéš, Nepál, Pákistán a pak putoval dál do Austrálie a dalších zemí.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...