Pokud chcete vidět opravdovou Barmu, leťte hned. Země se mění každým dnem
Ekonomická situace Barmě se díky změně režimu mění k lepšímu. A turistů přibývá. Vznikla tam nová dálnice, ve městech seženete vše, na co si vzpomenete. Ale na vesnicích stále ještě zažijete trochu divokou i tajemnou jihovýchodní Asii. O zkušenosti ze svého opakovaného výletu do Barmy se s námi podělil cestovatel David Hainall.
„Země bohatne, je tam nově postavená dálnice, ale je přece jen horší, než naše D1,“ směje se David Hainall. Barma mu učarovala. Nejraději má barevné trhy s usměvavými lidmi, kvůli kterým se po třech letech do této země vrátil.
„Nikomu tam nevadilo, že fotím. Naopak. Devadesát procent mých fotografií jsou právě lidé. Jsou nesmírně pozitivně naladění a usměvaví. Ti lidé mě přesvědčili o tom, že víra není výmysl, ale místní lidé tou vírou určitě žijí,“ myslí si David Hainall.
Typické pro Barmu jsou nádherné budhistické chrámy z 10. a 11. století zdobené zlatem. A samozřejmě příroda. David Hainall doporučuje letět do Barmy v listopadu, kdy končí monzunové deště a příroda kypí zelení. „Pokud máte čas, využívejte místní autobusy nebo vlak. Pokud čas nemáte, je dobré najít si přes sociální sítě řidiče a jezdit s ním. Když budete mít štěstí, tak vám o té zemi hodně řekne a získáte přátelství zajímavého člověka,“ radí David Hainall.
Betel – fenomén JV Asie
Betel je droga, která je typická nejen pro obyvatele Barmy, ale celé jihovýchodní Asie.
Betelové sousto obsahuje list pepřovníku betelového, který se potírá vápnem, pak se na list vkládá kousek nezralého plodu arekové palmy, posype se tabákem nebo nějakým kořením, vytvoří se psaníčko, a žvýká se to. Má to mírně excitační účinky, podobně jako listy koky. Sliny to ovšem zbarví do ruda, takže když jdete po ulici, vidíte všude rudé fleky.
A ještě jedna méně příjemná záležitost. V Barmě neexistuje svobodný trh s ubytováním. Lidé, kteří se rozhodnou nabídnout turistům ubytování, musí nejprve získat speciální státní licenci. A to je velmi nákladné a problematické. Proto si ubytování zajistěte raději předem.
Související
-
Letíme do teplých krajin. Na Madeiru, na Srí Lanku nebo do...
Tyto destinace jsme pro vás vybrali společně se známým pardubickým cestovatelem Vladimírem Lemberkem, který procestoval na 50 zemí světa. Berte je jako tipy, kam se...
-
Čech na Sibiři pronikl mezi šamany. Nechávají ho fotit rituály
Stanislav Krupař pracoval jako vychovatel v diagnostickém ústavu, učitel ve zvláštní škole i jako nádeník na zemědělských farmách v Anglii.
-
Radioaktivní cestu zachránila slivovice. Češi protáhli motorky do zakázané zóny Černobylu
Když někam přijedou, budí pozornost. S Jawou na cestách velmi často jsou Michal Franc a Martin Gregor. Po Rudém náměstí v Moskvě vzali prastaré stroje do Černobylu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.