Thajsko masakrují Číňané, Maroko zase karavany Evropanů, tvrdí cestovatel

14. únor 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Proud aut ruských turistů směřujících na Altaj na Sibiři

Thajsko masakrují Číňané, na Bali se mění chrámy v supermarkety a Maroko okupují Evropané se svými karavany. Lidé mají více peněz, a tak si dopřávají luxus cestování. Své postřehy nám v Radioporadně nabídl zkušený cestovatel Vladimír Lemberk.

„Ten časový odstup jsem si uvědomil v plné míře v posledních letech. Například v Rusku je krásně vidět, že lidé mají více peněz. Mohou si tedy dovolit i ten luxus cestovat. Cestování je tam teď velmi populární. Byli jsme na Sibiři, kde rostou podél silnice různé dřevěné ubytovny a penziony jako houby po dešti. Lidé mají víc peněz a mohou je utratit za tak nadstandardní věc, jako je přemísťování se v prostoru,“ směje se Vladimír Lemberk.

Na Bali se mění chrámy v supermarkety

Ostrov Bali se změnil k horšímu. Místo se stalo vyhledávanou destinací, kdo nebyl na Bali, jako by nežil. A na ostrově je to vidět. Některé chrámy jsou přeměněny v obchodní centra.

„Lidé tam svá posvátná místa obětují konzumu a turistům, což je velmi smutné. Peníze jsou bohužel na prvním místě,“ říká cestovatel.

Thajsko masakrují Číňané

Thajsko je v Číně velmi populární. V době, kdy mají Číňané volno, což je v období čínského nového roku, se thajské ostrovy doslova promění v čínská města. Je to záležitost posledních pěti, maximálně deseti let.

Zatím neobjevená Railay Beach v Thajsku v roce 1995
Proslulá Railay Beach v Thajsku v roce 2020

„Přitom Číňané ještě v posledních deseti letech vůbec necestovali. Teď se situace naprosto změnila. Stejně jako Rusové mají i Číňané více peněz. Některá pro ně atraktivní místa tím velkým množstvím lidí vysloveně trpí. Jejich hromadné nálety tak trochu děsí,“ potvrzuje Vladimír Lemberk.

Maroko okupují Evropané s karavany

Maroko je muslimská země, ale přátelská k návštěvníkům. V devadesátých letech tato destinace turisty příliš nelákala.  Dnes je podle Vladimíra Lemberka situace úplně jiná.

„Fascinovaly mě stovky evropských karavanů zaparkovaných na různých místech Maroka. Nejen u moře, ale i v oázách na poušti. Senioři z Evropy tam tráví mírnou zimu a vzali Maroko útokem,“ potvrzuje Vladimír Lemberk.

Spustit audio

Související