Bylinkařit se dá i ve sněhu. Stačí setřást sníh z borovicového jehličí
Borovicové jehličí je velmi zdravé a navíc snadno dostupné. Stačí setřást sníh z větví a natrhat si trochu jehličí do čaje nebo macerátu. Jehličí z borovice v sobě ukrývá velké množství vitaminu C a také kyselinu šikimovou, ze které se vyrábí například lék proti ptačí chřipce.
„Borovicové jehličí je vynikající antivirotikum s velkým množstvím vitaminu C. Antivirové účinky jehličí jsou vědecky prokázané. A teď v zimě má jehličí dokonce pětkrát více vitaminu C než v teplejších měsících roku. Zpracování je velmi jednoduché,“ tvrdí bylinkářka Radka Svatošová.
Limonáda, čaj nebo macerát?
Bylinkářka zároveň upozorňuje na to, že všeho moc škodí. Jehličí z borovice, smrku nebo jedle působí jako silná léčivka, proto se nemá pít po celý rok. Současné zimní měsíce jsou ale pro jeho užívání přímo ideální.
Zkuste si připravit fermentovanou limonádu z jehličí podle Radky Svatošové. Příprava vám nezabere víc, než pár minut:
Čtěte také
Výroba macerátu z jehličí je velmi jednoduchá. Jehličí namočíme do studené vody a necháme do druhého dne macerovat. Přidáme med, citron a popíjíme. Vitamin C zůstane maximálně uchovaný.
Jehličí můžeme zpracovat i za tepla. Lžíci jehličí zalijeme půl litrem vroucí vody, přidáme například skořici nebo kousek zázvoru či badyán. „Výborný je citrón, šípek nebo čerstvě nasbírané listy ostružiny, které si i v zimě zachovají zelenou barvu. Necháme pár minut vyluhovat a popíjíme. Takhle je to jednoduché,“ usmívá se bylinkářka a přidává i bublinkovou variantu.
Související
-
Tinktura z lichořeřišnice - to nejlepší na imunitu
Lichořeřišnice je letnička, která svými oranžovými a žlutými květy rozjasní každou zahradu. A nejen to. Má i léčivé účinky.
-
Rakytník, šípek, bezinky. Vitaminové bomby, které zaženou chmury podzimu
Je tady doba sklízení a zpracovávání zdravých plodů. Šípek, jeřabiny, sibiřský zázrak v podobě rakytníku, bezinky, to všechno jsou vitaminové poklady.
-
Byliny plné zdraví: břečťan proti celulitidě i kašli, jmelí pro plodnost
Stálezelená cesmína, břečťan i cizopasné jmelí nejsou jen hezké, ale také léčivé rostliny. Jsou to byliny, které znali naši předkové a vyráběli z nich léčivé lektvary.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.