Nemocnice v Pardubickém kraji mají nedostatek krve. Pomáhají sociální sítě

25. říjen 2022 11:31

Transfúzní stanice v nemocnicích v Pardubickém kraji se potýkají v poslední době s nedostatkem krevních konzerv. Přímo v Pardubicích tak vyhlásili akci, kdy může přijít darovat krev i bez předchozího objednání téměř kdokoliv. Výzvu zveřejnily nemocnice na sociálních sítích a odezva byla dobrá.

V pondělí ráno byla čekárna transfúzní stanice v Pardubické nemocnici plná. „Od léta jsme pozorovali větší spotřebu krve, momentálně je hodně dárců nemocných a ti pak nějakou dobu nesmí darovat krev,“ řekla primářka transfúzního oddělení Helena Gajerová.

Podle primářky momentální nedostatek postihuje všechny krevní skupiny. To se ale v čase mění. „Někdy se sejdou pacienti s určitou krevní skupinou a v ten moment vznikne nedostatek,“ dodala.

Pomůžu a nic moc pro to nedělám

„Myslím si, že kdo se fyzicky cítí dobře, tak by to měl zkusit. Přináší to opravdu ten pocit, že můžu pomoct, a vlastně pro to nic moc nedělám. Mně jako osobě to neškodí a prospívá, protože jsem pomohla,“ vyzývá dárkyně Michaela  Spurná, která přišla na svůj 71. odběr.

Během natáčení byli na oddělení i dva prvodárci. Během dvou dnů náborové akce, kdy mohl přijít darovat krev bez objednání téměř kdokoliv, se naštěstí podařilo krevní zásoby z velké části doplnit. Stálých dárců je ale i tak nedostatek.

Spustit audio

Související