Netradiční učiliště. Včelaři v Nasavrkách studují dálkově a je jim průměrně 45 let

2. září 2023 13:20

Na nový školní rok se připravují i na Středním odborném učilišti včelařském v Nasavrkách na Chrudimsku. Škola je to ale poněkud netradiční, denní studenty nemají, a přestože je součástí areálu i domov mládeže, věkový průměr žáků je přes 45 let.

Škola funguje od roku 1951. Poslední absolventy denního studia v Nasavrkách měli v 90. letech. Od té doby je možné jen dálkové studium. „Mají samozřejmě odborné předměty – včelařství, chov matek, nemoci a škůdci včel, včelí pastvu atd. Je to vlastně průřez celým včelařstvím,“ říká zástupkyně ředitele Miroslava Novotná.

Ze surového vosku se nejdřví vyválí placka. Ta pak projde dalším lisem se speciální paticí, na které je naznačený vzorek plástve. Takto se vyrábí mezistěny.

„Při různých kurzech v této učebně vyrábíme svíčky z včelího vosku,“ říká ředitel Josef Lojda při ukázce jedné z učeben. Příjemná vůně včelího vosku je ve škole vlastně všudypřítomná. „Tady jsme ve voskové části. Tady se učí zpracovávat krásný čistý vosk. Včelař to musí zpracovat a dále zpracovává mezistěny, které jsou ve vedlejší místnosti,“ dodává Lojda.

Včelařství jako hobby

Škola má i vlastní domov mládeže, i když věkový průměr studentů je lehce přes 45 let.  „My si musíme uvědomit, že ti lidé už nějaké zaměstnání v 99 procentech mají, jsou to i důchodci. Že by tady někdo skončil a čekal na to, že bych mohl se vrhnout na včelařství, tak to není. Nastupují sem ale lidé, kteří v životě včelu neviděli, když to hodně přeženu. Máme tady i včelaře, kteří mají třeba 200 včelstev. To složení se mění. Když jsme začínali v roce 2001, tak jsme měli jednu studentku ve třídě, teď máme téměř 50 procent. Máme i třídy, kde ženy převažují,“ doplnila Novotná.

Laboratoř pro zkoumání včelích nemocí, škůdců a pro kontrolu kvality včelích produktů

Studenti se v laboratořích zabývají zjišťováním nemocí, učiliště má i přístroje, které slouží k určování kvality včelích produktů. Studenti především zkoumají kvalitu medu – vodu, vodivosti a další parametry.

Součástí včelařského učiliště je i arboretum. Včela totiž může žít v jakémkoliv úlu, ale nemůže žít bez včelí pastvy. „My ukazujeme studentům takovou ideální pastvu, ale zároveň jim ukazujeme, co mají pěstovat v suchu, co ve stínu. Učíme je to i množit, aby si to sami dokázali pěstovat.“

Zřizovatelem školy je Ministerstvo zemědělství a včelařský svaz. Do prvního ročníku obvykle v Nasavrkách přijímají kolem 30 studentů, zájem je takový, že některé musí odmítnout.

autor: Josef Ženatý
Spustit audio

Související