Netradiční učiliště. Včelaři v Nasavrkách studují dálkově a je jim průměrně 45 let
Na nový školní rok se připravují i na Středním odborném učilišti včelařském v Nasavrkách na Chrudimsku. Škola je to ale poněkud netradiční, denní studenty nemají, a přestože je součástí areálu i domov mládeže, věkový průměr žáků je přes 45 let.
Škola funguje od roku 1951. Poslední absolventy denního studia v Nasavrkách měli v 90. letech. Od té doby je možné jen dálkové studium. „Mají samozřejmě odborné předměty – včelařství, chov matek, nemoci a škůdci včel, včelí pastvu atd. Je to vlastně průřez celým včelařstvím,“ říká zástupkyně ředitele Miroslava Novotná.
„Při různých kurzech v této učebně vyrábíme svíčky z včelího vosku,“ říká ředitel Josef Lojda při ukázce jedné z učeben. Příjemná vůně včelího vosku je ve škole vlastně všudypřítomná. „Tady jsme ve voskové části. Tady se učí zpracovávat krásný čistý vosk. Včelař to musí zpracovat a dále zpracovává mezistěny, které jsou ve vedlejší místnosti,“ dodává Lojda.
Včelařství jako hobby
Škola má i vlastní domov mládeže, i když věkový průměr studentů je lehce přes 45 let. „My si musíme uvědomit, že ti lidé už nějaké zaměstnání v 99 procentech mají, jsou to i důchodci. Že by tady někdo skončil a čekal na to, že bych mohl se vrhnout na včelařství, tak to není. Nastupují sem ale lidé, kteří v životě včelu neviděli, když to hodně přeženu. Máme tady i včelaře, kteří mají třeba 200 včelstev. To složení se mění. Když jsme začínali v roce 2001, tak jsme měli jednu studentku ve třídě, teď máme téměř 50 procent. Máme i třídy, kde ženy převažují,“ doplnila Novotná.
Studenti se v laboratořích zabývají zjišťováním nemocí, učiliště má i přístroje, které slouží k určování kvality včelích produktů. Studenti především zkoumají kvalitu medu – vodu, vodivosti a další parametry.
Součástí včelařského učiliště je i arboretum. Včela totiž může žít v jakémkoliv úlu, ale nemůže žít bez včelí pastvy. „My ukazujeme studentům takovou ideální pastvu, ale zároveň jim ukazujeme, co mají pěstovat v suchu, co ve stínu. Učíme je to i množit, aby si to sami dokázali pěstovat.“
Zřizovatelem školy je Ministerstvo zemědělství a včelařský svaz. Do prvního ročníku obvykle v Nasavrkách přijímají kolem 30 studentů, zájem je takový, že některé musí odmítnout.
Související
-
Včely řepku milují. Takový med je skvělý, tvrdí včelař ze Sobětuch
I kdybyste dali před úl kbelík s medem, včely stejně poletí na řepku. To jsou zkušenosti předsedy chrudimských včelařů Marcela Gregora. A proč včelám řepka tak chutná?
-
Dominanty Nasavrk? Kelti, včely, kaštany a skládka
Kdyby nebyla, nezakládali by ji. Nasavrcká skládka představuje pro město zdroj příjmů. Zároveň ale jeho vedení vnímá i druhou stranu mince.
-
Co dělat, když se na zahradě usadí včelí roj? Nejlépe nic
Včelí roj vám neublíží, včely většinou nejsou agresivní, protože mají úplně jiné starosti. Hledají si nový domov. A proč se vlastně včely rojí?
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Extrémní srážky nevyrábí radary, za kruhy na snímcích ‚může‘ styl měření
-
Tilečkovým ze Staré Bělé poničila řeka dům i před 27 lety. Dnes doufají, že na opravy budou mít dost sil
-
ONLINE: Krnov a Bohumín zůstávají bez elektřiny. Rybník Rožmberk přetéká bezpečnostním přelivem
-
Ostrava se nám už vodou nenapouští. Město pořádá sbírku oblečení pro evakuované, říká primátor Dohnal