Seriál: Když padaly bomby na Pardubice
Prosincový nálet zastavil výrobu v rafinérii až do konce války
Osmdesát let uplynulo od náletů spojeneckých vojsk na Pardubice. Bombardování mělo zničit rafinérii minerálních olejů Fanto – Werke, která dál vyráběla palivo pro německé válečné stroje.
Zatímco červencový nálet rafinérii minul, srpnový ji těžce poškodil. Němci využili veškeré síly a prostředky, aby rafinérii opravili, a ke konci roku se skutečně výroba začala částečně rozjíždět. Spojenci ovšem měli dobré informace a 28. prosince krátce po poledni dílo zkázy dokonali. Rafinérii se už Němcům do konce války opravit nepodařilo.
To ale nebyly poslední bomby, které padaly na Pardubice. Chcete-li vědět víc, poslechněte si poslední díl našeho seriálu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.