Pardubice si nálety z roku 1944 stále pamatují
Když pardubičtí pamětníci hovoří o válce, nemluví o obsazení ani osvobození, ale vždy o hrůzách heydrichiády a především o náletech z roku 1944.
Na Pardubice padaly letecké pumy čtyřikrát. Poprvé 28. listopadu 1942, kdy spojenci bombardovali pardubické letiště. Byl to ale jen zastírací manévr, který měl odvést pozornost od jiné akce a to výsadku skupiny Antimony.
Noční nálet 22. července 1944
Krátce po půlnoci v noci z 21. na 22. července se Pardubicemi rozezněly sirény ohlašující letecký poplach. Mnoho lidí na něj už nereagovalo, neboť mu předcházelo několik poplachů planých, bohužel na to doplatili svými životy. Letka RAF dostala za úkol zlikvidovat rafinerii David Fanto (dnes Paramo). K útoku odstartovalo 98 letounů.
Značkaři (první letadla) bohužel špatně označili cíl a tak místo na rafinerii padaly bomby na východní část města. Byly zničeny a poškozeny desítky budov, zemřelo 44 civilních osob a 38 bylo zraněno.
Polední nálet 24. srpna 1944
Denní nálet na rafinerii začal ve 12 hodin a 17 minut a provedlo ho americké letectvo. Trval velmi krátce, ale byl o to ničivější. Zasažena byla tentokrát rafinérie i přilehlá obec Svítkov, cukrovar, staré nádraží a přilehlá čtvrť až k Labi a předměstí Skřivánek. Bomby ale padaly i na Chrudim a okolní vesnice. Rafinérie hořela čtyři dny a lidé umírali i při jejím hašení. Na letiště dopadlo 380 tun bomb.
Při tomto náletu zahynulo 213 osob, z toho 19 německých vojáků, zraněno bylo 52 civilistů.
Zimní nálet 28. prosince 1944
Ještě jeden nálet na pardubickou Fantovku byl na konci roku, opět krátce po poledni. Současně s pardubickou byla bombardována i refinérie v Kolíně. Pro Fantovku byl tento nálet ničivější než ten srpnový a provoz se v ní už do konce války nepodařilo obnovit.
Při tomto zimním náletu zahynulo 6 osob a 16 bylo zraněno, bomby zničily ve městě 8 domů a 128 poškodily. Současně američtí stíhači zaútočili na letiště v Chrudimi, kde zničili obří dopravní letouny Messerschmitt Me-323 Gigant. Jejich železné konstrukce byly po válce užity k jiným mírovým účelům a můžeme je v krajině vidět dodnes. Například ve Vrběticích udělali z jednoho křídla zvonici.
Německá propaganda
Bombardování vyvolalo nejen v Pardubicích, ale v celém protektorátu strach a jisté rozčarování. Nacisté civilní oběti a škody umně využili a použili je v kampani proti spojencům. Po červencovém náletu uspořádali na Perštýnském náměstí veřejné smuteční rozloučení. S obětmi se loučili se zdviženou pravicí.
Související
-
Kde v Pardubicích dodýchala monarchie
Sedmého června 1918 nechal maďarský důstojník Remeny střílet do lidí. U železničního přejezdu ve Sladkovského ulici zůstali ležet tři mrtví.
-
Po stopách výsadkářů
Zalesněné kopce Železných hor byly za války domovem pro mnoho odbojových skupin. Podporovány byly ze vzduchu, z východu i západu.
-
Výlet do květnových Holic
5. května 1945 zatarasili holičtí obyvatelé vstup do města. Zastavili německé jednotky utíkající před Rudou armádou. Konec války byl ale dál, než si mnozí mysleli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.