Nora Fridrichová – televizní moderátorka

8. únor 2013

Jolana Voldánová si k mikrofonu pozvala svou televizní kolegyni

Nora Fridrichová pochází z Pardubic, kde se v roce 1977 narodila jako Nora Nováková. Roku 1996 odmaturovala na pardubickém gymnáziu. Na Karlově univerzitě vystudovala žurnalistiku a v Anglii získala magisterský titul na London Univerzity v oboru lidských práv.

Šestnáctiletá studentka pardubického gymnázia si o přestávce na chodbě na nástěnce všimla letáku. Byla to pozvánka na konkurz do kultovního rádia Panag. Při pohovorech uspěla, a odstartovala tak svou novinářskou kariéru jako moderátorka. K rádiu se po létech vrátila, když na Radiožurnálu moderovala pořad Nad věcí.

Od roku 1998 pracuje v celostátních médiích. Začínala v zahraniční redakci TV Nova, od roku 2000 je v České televizi, kde měla mimo jiné na starosti i domácí politiku. V roce 2002 na sebe upozornila při povodních. V ČT připravuje pravidelný týdenní publicistický pořad 168 hodin, byla také jednou ze spolumoderátorek pořadu Tah dámou. Proslavila se reportáží o „ukradeném“ peru Václava Klause v Chile, která se stala známou po celém světě. Ve své noční show si z Klause utahoval i moderátor Jay Leno. Klausovo chilské pero se probíralo také na zpravodajské stanici CBS News nebo v britských The Times

Moderátorka Nora Fridrichová

Dne 26. května 2011 jí byla udělena Novinářská křepelka za rok 2010, pro novináře do 33 let, ocenění získala především za „výjimečné moderátorské schopnosti, kompetenci a vtip.“

Jejím partnerem je hokejový komentátor Robert Záruba, mají spolu devítiměsíční dceru Dianku.

Dalším hostem Jolany Voldánové bude Pavel Tvrdík. Ten je ředitelem obecně prospěšné společnosti Centrum J.J. Pestalozziho, která dlouhodobě a velmi úspěšně poskytuje poradenské, vzdělávací a sociální služby ohroženým a znevýhodněným skupinám obyvatel. Spolu se svými kolegy Tvrdík před lety u nás rozjížděl vůbec první Domy na půli cesty, dále provozují krizová, poradenská centra, ambulantní péči… Místy neradostné povídání o tom, v jakém stavu je u nás sociální práce, si nalaďte v pátek 15.2.

Jolana Voldánová a Pavel Tvrdík
autor: Tomáš Klement
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.