Nový pilíř je hotový. Pardubice chtějí nadjezd u nemocnice zprovoznit na jaře

2. listopad 2021 11:30

Rekonstrukce nadjezdu u Pardubické nemocnice se výrazně posunula. Stavbaři právě dokončují stavbu pilíře, který byl natolik poškozen, že musel být nahrazen novým. Po třech týdnech bude možno položit desku a práce na rekonstruovaném mostě půjdou do finále. Hotovy by měly být podle aktualizovaného harmonogramu v dubnu příštího roku.

„Prodloužení termínu znovuotevření tohoto frekventovaného nadjezdu o pět měsíců je nepříjemné, ale bohužel nutné. Technický stav jednoho z mostních pilířů byl tak špatný, že musel být na jeho místě postaven nový, což si vyžádalo nejen čas navíc, ale i zvýšené náklady,“ konstatoval primátor Pardubic Martin Charvát.

Nepříjemná překvapení

Čtěte také

Oprava a modernizace nadjezdu, který slouží motoristům nepřetržitě od roku 1964 a propojuje centrum Pardubic s městskou částí Pardubičky, začala v březnu letošního roku. První překvapení čekalo dělníky při demolici mostních říms, kde byla prokázána přítomnost azbestu. Odstranění a likvidace materiálu obsahujícího azbest prodloužilo již v začátcích dobu nutné uzavírky o několik týdnů.

Skutečný technický stav mostu, po němž denně projížděli tisíce vozidel, odhalil až diagnostický průzkum ložisek a úložných prahů, který bylo možno provést až po zvednutí mostních polí. Ložiska, uložená pod deskami mostních polí, byla natolik zkorodovaná, že je nebylo možno repasovat, ale musí se nahradit novými ložisky.

Zmizelá výztuž

Největší zdržení stavby ale způsobila degradace materiálu pilíře stojícího mezi železničním koridorem Praha - Česká Třebová a jižní spojovací kolejí. Tady průzkum prokázal, že působením bludných proudů v blízkosti trakce a slané vody došlo k padesátiprocentnímu úbytku třmínkové výztuže a značnému narušení statiky pilíře.

Poškozený pilíř se musel odbourat a nahradit pilířem novým. Dokončen byl před několika dny, teď betonáři pracují na jeho hlavici, na níž bude možné, zhruba za tři týdny po dokončení, uložit desku mostního pole, která je základem pro samotnou vozovku.

Město na opravu nadjezdu získalo příslib dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury, již dnes je ale zřejmé, že původní náklady na opravy, které se měly pohybovat kolem 240 milionů korun, budou minimálně o 20 milionů vyšší. Práce na mostě by měly skončit v dubnu 2022.

autor: pta | zdroj: město Pardubice
Spustit audio

Související