Rajčata sklízejte oranžová a rostlinu zbavte žloutnoucího listí, radí zahradník

1. srpen 2023

Začala okurková sezóna a to je také doba sklízení rajčat. Co s nimi a jakou péči je dobré věnovat samotné rostlině? Jak bojovat s molicemi a co zaset, abychom stihli ještě podzimní sklizeň? V Radioporadně odpovídal zahradník František Hlubocký.

Se sklizní rajčat není třeba podle zahradníka Františka Hlubockého otálet. „Sklízím rajčata ještě tvrdá, oranžovočervená, ne ještě zralá. Zvlášť v tomto počasí, kdy chvíli prší, chvíli neprší, tak ta rajčata trpí na hniloby, plísně a praskání. Tvrdší rajče krásně dojde, když ho máte někde doma na bedýnce. Navíc pro tu rostlinu zbývá víc síly pro rajčata, která tam jsou, aby také mohla dozrát.“

Čtěte také

I samotné rostlině je potřeba věnovat péči a odstranit žloutnoucí listy. „Vletím mezi rajčata, mám malé zahradnické nůžky a všechno co je do stran, ty výhony odstraním a nechám tam jen vijany, na kterých jsou založená rajčata. Zespoda listy do čtvrtiny odstraním. Aby mezi plody mohl vzduch, sluníčko a nechytily se nám tam plísně,“ říká zahradník.

Co když rostlina nabírá na výšce a nasazuje na další květy? „Jeden Bulhar, byl to zahradník, který mě tohle učil, říkal takových deset, dvanáct vijanů, těch hroznů rajčat je akorát. Za dvanáctým vijanem, asi ve dvou metrech ucvaknout a mnoho tomu nedovolovat, ať dorostou rajčata, která tam jsou.“

Hořké okurky

„Opakuje se to každým rokem. Jakmile si člověk koupí semena okurky označená na sáčku F1, značí to, že je to speciálně vyšlechtěná odrůda, která měla maminku a tatínka úplně odlišné a potomstvo první generace dává plody mimořádné kvality. Ale nepřenáší se dál. Tudíž, když mi okurky chutnaly, jednu si nechám dozrát a vyrobím si vlastní semena, to je hloupost. To pak všechno špatně dopadne a všechno může být hořké,“ vysvětluje František Hlubocký.

Srpen je čas molic. Najdete je na růžičkové kapustě, na všech lupenatých, brukvovitých rostlinách. Přítomnost molic poznáte jednoduše. „Ťuknete do rostliny a lítá kolem vás spousta bílých mušek. Jsou na ně tři přípravky. Doporučuji Mospilan, ale ten je spíš na molici skleníkovou. Vylepšilo se trochu Karate, jak je na něm napsáno se zeon technologií, to by to snad mělo být na molice obě, na skleníkovou i vlaštovičníkovou. A dostal se nám na trh přípravek Sanium System, který jsem zkoušel, zatím jen venku na růžičkové kapustě a zabral,“ říká František Hlubocký.

Co na podzim zasít

Sezóna nekončí a prázdné záhony ještě stihnete využít. „Zasít můžete v podstatě všechno, co je jarní. Různé druhy salátů. Také kedlubny, ale je lépe brát odrůdy, které jsou klasifikované jako rané, to značí, že mají kratší dobu na pěstování. A pak všechny ty lupenatky třeba polníček, kozlíček, špenáty, roketa. Vše, co se pěstuje krátkodobě na listy a natě. Někdo říká, že stihne karotku. Když budete hledat, tak všechno, co má pěstební dobu od výsevu maximálně 90 dní. Jednoduše si spočítáte srpen, září, říjen, to ještě vyroste.“

Spustit audio

Související