Oběti holokaustu připomene v Chrudimi dalších jedenáct mosazných destiček
V Chrudimi se na ulici objeví další kameny zmizelých. Mosazné kostky se jmény upozorňují na tragický osud těch, kteří ve městě kdysi žili.
Za války ale museli nasednout na vlak, který pro většinu z nich znamenal smrt. Mezi oběti holokaustu patří i osmdesát chrudimských Židů. Zmizely celé rodiny. A právě je připomínají destičky v dlažbě.
První kameny položil Gunter Demnig v Chrudimi v roce 2017. Mají připomenout jména lidí, kteří v domech žili a byli zavražděni. Ty lidi zase vrátit do vzpomínek, vysvětloval tehdy svůj nápad. A Chrudim má obětem holokaustu co vracet. Z 87 židovských obyvatel přežilo válku jen sedm.
Obyvatelé Chrudimi zmizelí v transportech jsou zpět

Na několika chrudimských ulicích jsou zvláštní mosazné kostky. Stolepersteine - kameny zmizelých mají připomínat tragický osud židovských obyvatel města.
A židé to neměli ve městě lehké ani před nástupem do transportu, upozornila archivářka Alžběta Langová. „V Chrudimi přežila paní Mandelíková, dáma těsně přes čtyřicet let, která potom napsala vzpomínky a ta tam dost smutně popisuje, že i když se toho báli, tak nakonec se do transportu i těšili, protože si dávali takovou naději, že budou v nějakém ghettu, jak jim bylo slibováno a kde budou takzvaně mezi svými. To si nemohli představit, jak to tam ve skutečnosti vypadá. A že už nebudou muset čelit ústrkům a ponižujícímu jednání většinového okolí.“
Na chrudimských ulicích je teď dvacet jedna zlatých značek. Domluvená je už třetí pokládka v pořadí, říká starosta Chrudimi za ANO František Pilný. „Aktuálně by těch kamenů mělo být jedenáct a chceme v tom pokračovat tak, jak to tu bylo započato. To je jedna z variant, jak připomenout naši minulost, a podle mě naprosto správná.“
Další kameny zmizelých by se ve městě měly objevit na začátku září.
Související
-
Chrudim vzpomíná na své židy. Kameny zmizelých přibyly před...
V Chrudimi v Pardubickém kraji mají na třech místech v dlažbě chodníků zasazené mosazné destičky se jmény a daty. Mají připomínat židovské obyvatele města, kteří v ...
-
Do dvou let by mělo v Schindlerově továrně v Brněnci vzniknout muzeum holocaustu
Potomci rodiny Löw-Beerů zachraňují chátrající areál bývalé tzv. Schindlerovy továrny v Brněnci u Svitav. Na místě chtějí vybudovat muzeum věnované holocaustu.
-
Stolpersteine přimějí chodce poklonit se obětem nacismu
V mnoha evropských zemích včetně Česka mosazné destičky v dlažbě připomínají oběti nacistického Německa. Nápad se zrodil před několika lety v hlavě německého umělce Güntera Demnicha. Tyto pamětní dlažební kostky vznikají v umělecké dílně na okraji Berlína.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rozděl a panuj. Více než sto let fungující záležitost, kterou se Putin snaží rozeštvat Západ, říká Bříza
-
Začne Evropa recyklovat železný šrot? ‚Potřebujeme hlavně levnou energii,‘ říká šéfka Ocelářské unie
-
Česko nadále neochvějně stojí při Kyjevu, říká vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty vyhráli v Třinci po prodloužení 4:3, Pražany dělí od postupu jediná výhra