Od Černého Nadýmače na písečné duny u Semína
Pokud toužíte po lesním tichu a přitom chcete vidět něco zajímavého, tak vstupte do lesů nad Břehy u Přelouče. Kouzelná stezka podél Výrovského kanálu vás dovede k rybníku Černý Nadýmač, odtud pak můžete pokračovat po hrázích dávno vyschlých rybníků až do Semína.
Rybniční síť byla na Pardubicku za časů Viléma z Pernštejna hustší než na Třeboňsku. Dnes je většina rybníků vysušena, přeměněna na pole a lesy. Ještě dnes ale v krajině poznáte hráze, porostlé staletými duby. Zachovaly se i pomístní názvy jako Nohavice, Brůna, nebo V Rybníce.
Letnění na Černém Nadýmači
Výrovský, známý také jako Sopřečský, kanál přivádí vodu z Opatovického kanálu a napájí rybník Černý Nadýmač. Černý, díky svému tmavému bahnu, a Nadýmač údajně proto, že by na dně rybníka měl být pramen. Jestli tam pramen je, je sporné, určitě tam jsou ale semena vzácných trav puchýřky útlé a odemky vodní. Díky nim se rybník jednou za tři roky vypustí a pak zjara velmi pomalu napouští (dno rybníka bývá odhalené od dubna do poloviny srpna). Tento proces zvaný letnění má zajistit přežití a obnovu semenné banky na dně Nadýmače.
Od Černého Nadýmače vede příjemné lesní cesta do obce Semín. Nedaleko od ní je zajímavá technická památka - akvadukt. Tato mimoúrovňová vodní křižovatka je oblíbenou zastávkou turistů. Nechybí zde posezení a informační tabule.
Písečné duny v Semíně
Uprostřed obce Semín byla dříve velká písečná duna. Ta se s rozvojem obce přesunula do základů a omítek okolních domů a tak z ní zbyl spíše písečný dolík. Větší duna je za budovou pivovaru a dvě na okraji obce. V roce 1980 byl v těchto lokalitách nalezen kozinec písečný. Vzácná bylina, která byla považována za vyhynulou. Proto jsou tato místa vyhlášena jako chráněné území.
Přestože Semín není velká obec, má svůj Zámeček. Postavený na základech staré semínské tvrze. Za Viléma z Pernštejna tu byl lovecký zámeček, z kterého se spravovalo okolní panství. Dlouhá léta zde byl pivovar a je to také rodný dům jednoho z nejslavnějších českých architektů. 13. března 1880 se zde narodil Josef Gočár. Dnes je Zámeček v soukromých rukách. Obec by ho ráda odkoupila, ale nemá dost financí na jeho opravu. A tak Zámeček dál chátrá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.