Záchlumí je plné unikátů. Zamiloval si ho i herec Jaroslav Marvan
Leží v tajemné krajině údolí Divoké Orlice. Obec Záchlumí na Orlickoústecku, ke kterému patří Litice nad Orlicí a Bohousová, je i oblíbeným cílem turistů nebo chalupářů. A není divu, že si ho oblíbil také herec Jaroslav Marvan.
Nejstarší historie tohoto místa je spojena s hradem Litice, který pochází ze 13. století. Údajně se tam narodil i budoucí král Jiří z Poděbrad. Také podhradí nabídne mnoho zajímavého. Stačí se jen projít malebným údolím Divoké Orlice, která je sice už částečně zkrocená Pastvinskou přehradou, ale stále dokáže být divoká. O tom svědčí například historické záznamy o výšce hladiny vody při povodních na jednom z řady původních historických stavení. Nejstarší údaj je tam z roku 1930.
Zvoničky, elektrárna, gotický kanál
Voda ale naštěstí nikdy neodnesla unikát, který v obci je. Jsou jím tři dřevěné zvoničky zřejmě z 18 století. Jsou v Záchlumí, Bohousové i Liticích a dodnes má každá z nich i svého zvoníka, který tam například každý den ohlašuje západ slunce. U nejmenší z nich pod hradem v Liticích stojí pak taky socha sv. Anny, která dokládá tajemnou povahu kraje. V polovině 20. století ji totiž přemístili. Při restaurování v roce 2017 se pak lidé rozhodli ji vrátit zase k cestě na hrad. A den nato, tam, kde stávala před tím, spadl mohutný strom, který by nepochybně býval sochu nenávratně poškodil.
Pod hradem Litice jsou také další zajímavé památky. Technickou je malá vodní elektrárna z roku 1932, která funguje dodnes. Pracuje s historickým strojním zařízením a většina mechanických součástí a velká část elektrických je taky původní. A hned vedle je kulturní památka, kterou může někdo považovat za přírodní záležitost: myší díra, unikátní dílo pozdní gotiky. Vodní kanál ve skalním masivu prorazili za Pernštejnů. A váže se k němu pověst, že ho vytesali turečtí zajatci.
Záchlumí divadelní a herecké
Další unikát, který ale lidé při běžné návštěvě Záchlumí neuvidí, jsou divadelní kulisy. Leží ukryté na půdě nad jevištěm, které se v sálu v budově U fontány také dochovalo dodneška. Mnoho desítek kulis pochází ze 40. let minulého století a jsou až neobvykle zachovalé. Na některých z nich je například i dodnes razítko, že se do obce dostaly vlakem z Brna.
Ostatně po železnici se tam jezdí od roku 1873. V Liticích kvůli tomu museli stavitelé dráhy nechat prorazit tunel. Bohatá je také historie záchlumského ochotnického divadelního spolku Tyl, který slavíval úspěchy v dalekém okolí. A hrával i hry, ve kterých účinkovalo 40 herců!
Činnost ochotníků dnes v Záchlumí připomínají kromě sálu a kulis, jen staré plakáty nebo zápisky pamětníků. Spolek zanikl v roce 1977. Nedochovalo se ani kino, na jehož otevření se v roce 1946 dokonce podílel herec Jaroslav Marvan. Jako první představení tam promítali film, ve kterém hrál umělec hlavní roli. Jmenuje se Právě začínáme. Marvan do Záchlumí jezdil řadu let na tzv. letní byt do místního statku. Dodnes jsou v obci lidé, kteří pamatují slavného barda, jak se například u splavu učil texty nebo jeho milou a společenskou manželku.
Související
-
Za tradicemi Orlickoústecka od Ústí přes Letohrad až do Litic
Z domů v Orlických horách a v údolích Orlice často zněly tkalcovské stavy. Žilo se tam skromně, a tak si lidé hledali zvláště v zimě způsob obživy i zábavy. Vznikly...
-
Pekárna v Bohousové je cenná (i když nepeče)
Bývalá pekárna v Bohousové, malé obci na Orlickoústecku, je součástí areálu mlýna čp. 45. I když tu už žádné čerstvé housky nebo voňavý chléb nekoupíte, z technické...
-
Romantická zřícenina litického hradu a unikátní vodní štola
Litice nad Orlicí je dnes vesnička nedaleko Žamberku s necelými dvěma stovkami obyvatel. Ve středověku to ale bylo významné správní středisko s královským hradem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.