V Žáravicích se každý druhý a třetí jmenují Panchártek

Žáravice jsou jednou z nejmenších samostatných obcí Pardubického kraje, mají pouhých 116 obyvatel. A podle četnosti příjmení Panchártek by se mohlo zdát, že pod tvrzištěm Hrady žije jedna rozvětvená rodina. 

Žáravice jsou známé svým přírodním divadelním amfiteátrem, které zde místní ochotníci vybudovali před sedmdesáti lety. Historie žáravických ochotníků je ale mnohem starší. V roce 2025 budou slavit sto let od založení místního divadelního spolku.

Na červnové oslavy se obec pečlivě připravuje. Ve své kronice má nespočet fotografií, divadelních plakátů i programů, které plánuje během oslav veřejně vystavit. Už dnes má na obecním úřadě čestné místo na zdi zrestaurovaný plakát z představení Maryša. 

První hra, kterou hrálo místní ochotnické divadlo v přírodním amfiteátru, byla Naši Furianti a v obci stále žijí dětští herci, kterým dnes je všem přes 70 let.

Panchártek s Panchártkovou

Nejčetnějším příjmením v obci je určitě Panchártek či Panchártková, aby se odlišili, má každý svoji přezdívku - Handlíř, Vohrada, Jelínek, Vostruha, Sedlák apod. V Žáravicích se tento jev vysvětluje starou legendou, která praví, že majitel tvrze měl poměr se služebnou, jež pocházela z Vlach (Itálie). Měli syna a současní Panchártkové ze Žáravic jsou všichni jeho potomky.

Přírodní rezervace Na Hradech

Přírodní rezervace nad Žáravicemi byla původně vyhlášena, aby ochránila rostlinu kotvici plovoucí, která rostla na rybníce Švihov. Bohužel po odbahnění rybníka v roce 1963 tato rostlina zmizela. Dnes se ochrana zaměřuje především na lesní porost nad rybníkem, tvořený buky, habry a duby. 

Z tvrze Hrady zůstaly jen valy

Tvrz se vsí se připomíná na počátku patnáctého století. Legenda praví, že v tvrzi nad vesnicí žil loupeživý rytíř Jan Kozel ze Sušin. Ale poté, co ho zlikvidoval Vilém z Pernštejna,  tvrz zanikla. Do dnešního dne se dochovala lichoběžníková akropole s vyvýšeninou po věži, která je obklopena příkopem a zčásti valem.

Pozůstatky obranných valů tvrziště Hrady nad Žáravicemi
autor: KSA
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.