Operace převisů očních víček vás může omladit deset let, není ale pro každého

20. srpen 2019
Mladá žena s naznačenými linkami pro chirurgický zákrok

Připadáte si jako rytíř v brnění? Nevidíte do stran a zrak se vám horší? V očích vás pálí, jako kdyby vám tam někdo nasypal písek? Možná by pomohla operace převisů očních víček. Na podrobnosti jsme se ptali doktora Jana Tišera z pardubické kliniky M-Gate.

Pokud vám povislá víčka přinášejí zdravotní problémy, operaci zpravidla hradí pojišťovna. Většinou je ale hlavním důvodem estetická stránka. O tento ambulantní zákrok často žádají ženy nad padesát let.

„Víčka jsou totiž prvním místem, které odhalí stárnutí těla spolu s vráskami kolem očí. Teprve po několika letech se přidá převislá kůže na krku nebo kolem úst. Díky operaci převisů očních víček je možné vrátit vizáž člověka o deset let zpět. Ale v žádném případě se nedá doporučit každému. Poměrně často nemohu některým žádostem vyhovět,“ říká doktor Tišer.

Před operací je potřebné potvrzení od praktického lékaře s výčtem zdravotních problémů, které by mohly zkomplikovat tento ambulantní zákrok. „Předoperační vyšetření potřeba není, zajímá nás hlavně, jestli není pacient alergický a jestli neužívá léky proti srážení krve,“ říká Jan Tišer.

Nejtěžší je správně zaměřit místo řezu

Správné vedení řezu je zásadní. Řez se zakresluje speciální fixou, a neexistuje na něj žádná šablona. Ani jedno víčko není stejné. Cílem je sešít konce kůže tak, aby měly oči ve finále pěkný tvar, který se podobá tomu, jak vypadalo oko v mládí. „Někdy je naměření složitější, musíme nasimulovat stav, jako to bude vypadat, až bude kůže pryč,“ vysvětluje MUDr. Jan Tišer.

Celá operace trvá asi hodinu a čtvrt od nakreslení řezu po vlastní řez a sešití. Oční víčko není příliš inervované, nemá v sobě tolik hmatových tělísek. Odběr z prstu je mnohem bolestivější. Látka postupně aplikovaná do víčka by neměla tedy způsobit bolest. Další náročnou částí je nejen samotný řez, ale také velmi pečlivé zašití, které zamezí vzniku jizev.

Po zákroku zůstaňte ve vertikální poloze

Lidé po operaci očních víček většinou mohou dělat běžné úkony, jako je například vaření čaje. Přijít domů a lehnout si není optimální. Otoky mizí mnohem rychleji ve vertikální poloze. Vhodné je například sednout si a poslouchat třeba rádio.

Po operaci se víčko sice změní v malou pneumatiku, ale pátý den jsou dvě třetiny otoku pryč.

Na klinice nedoporučují masírování víček. Podle nich by taková masáž mohla vést i k oddálení sešitých míst a vzniku viditelné jizvičky. „Prvních deset dní si dávejte pozor, abyste se do oka neuhodili, opatrně při mytí. Za tři týdny až měsíc vymizí modřiny a zásadní otoky. A další rok potrvá, než celá akce krásně dojde a tlustá kůže se do té tenké rozpustí jako bonbón,“ uzavírá doktor Tišer.

Spustit audio

Související