Oprava památníku Zámeček finišuje, nový ředitel má řadu plánů

15. duben 2021

Přestavba pardubického památníku Zámeček jde do finále a známé je už také jméno ředitele organizace, která bude připomínat oběti heydrichiády, československé odbojáře i dějiny druhé světové války. Stal se jím historik Viktor Janák.

Jeho plány pro vybudování renomé místa jsou jasné: „Rád bych získal na post PR manažera schopnou osobu. Počítáme s tím, že budeme spolupracovat také s předními akademickými a podobnými institucemi nejen v rámci republiky. Další náplní bude edukační činnost, pro mě jedna z nejdůležitějších.“

Na podzim otvíráme

Na podzim letošního roku by podle Janáka mělo být vše připravené k otevření, pokud to epidemická situace dovolí. „Dokončit zbývá jen instalace podlahového topení, podlah, terénní úpravy a další detaily. Pak bude následovat samotná instalace expozice a dolaďování drobností.“

Samotné místo památníku doznalo několika zásadních změn. Například zcela zmizela původní budova. „Nová budova je zapuštěná do země. Vznikne tak ničím nerušený prostor. Původní monument zůstává tak, jak byl. U něj vznikne jakési schodiště pro shromáždění lidí. Stély, které nesou jména obětí, budou instalované přímo dole v památníku,“ popisuje změny Viktor Janák.

Expozice s přesahem

Expozice nabídne celou řadu unikátů. „Máme tam zajímavosti z Bundesarchivu v Německu. Předmětnou expozici budou tvořit exponáty spojené s popravami a celou temnou historií, různá pouta, zbraně a podobně. Dále máme v plánu zařadit úvodní film i další audiovizuální nahrávky. Třeba zpověď pana Charypara, který převážel popravené ve svém voze,“ říká Janák.

Čtěte také

Expozice bude mít nejenom regionální, ale také časový přesah. „Domnívám se, že ani válka nekončila rokem 1945. Přišla doba vyrovnání, se zločiny a celkově s válkou. Další část expozice bude obsahovat vzpomínky pamětníků, připomene Norimberský soud a Ženevské konvence.“

Plánů do budoucna má nový ředitel památníku Zámeček celou řadu. I s ohledem na to, že nedaleko stojí Larischova vila, kde nacisté vyslýchali české vlastence. Vila je ale ve vlastnictví Československé obce legionářské. „Byl bych velice rád, kdybychom s legionáři navázali spolupráci ať už v rovině lidské, tak i té programové, například edukačními programy. Nebo i fyzické propojení obou míst, která byla původně spojena,“ dodává Janák.

Spustit audio

Související