Padlým v dáli. Dašická autorka vypátrala zapomenuté detaily Velké války
Sarajevský atentát otevřel stavidla obřího konfliktu. První světová se mezi lety 1914 a 1918 samozřejmě týkala i Pardubického kraje. Alena Janáková se rozhodla zmapovat nejenom válečné události z pohledu Dašic.
Dvoutisícové město leží asi deset kilometrů východně od Pardubic. „Moji předci v Dašicích bydleli minimálně od 17. století a většina z nich se věnovala zemědělství. Když se blížilo sté výročí konce války, pozorovala jsem v sobě nějaké puzení. Rozhodla jsem se napsat knížku, která mi ale pod rukama velmi bobtnala. Původně jsem neočekávala, že z toho bude tak rozsáhlá publikace,“ přiznává.
Nadupaná informacemi
Kniha je rozdělená na dvě části. Autorka s Dašicemi seznamuje už od dob pravěkých. „Věnuji se i období 300 let, kdy byly součástí císařského velkostatku Dašice-Vysoké Chvojno. Důraz jsem kladla na provázání velkých dějinných událostí s děním v mikroregionu. Je tam spousta map, obrázků z kroniky města a z pardubického archivu, pamflety, informace o slavném rodákovi Josefu Hybešovi, tedy poslanci Říšské rady.“
Druhá část publikace se podle Janákové týká Dašic jako takových. „Připomíná válečný lazaret, uprchlíky, zajatce, nejrůznější podrobnosti. Navíc jsem těsně před vydáním objevila soupis 485 dašických vojáků, kteří narukovali. Název Padlým v dáli jsem si vypůjčila z dašického pomníku padlých. Na něm je vytesaných 64 jmen navázaných na Dašice.“
Alena Janáková uvažuje o sepsání řady knih. „Chtěla bych zpracovat Lukovnu, ale i tématiku dašických legionářů. Z našeho městečka se postupně začaly vyloupávat příběhy. Navíc máme obrovský počet památkově chráněných budov. Běžně se o nich moc neví. Někde se bohužel stala chyba.“
Související
-
Doktorka medicíny po večerech leží v historii. Čechům chce zvednout sebevědomí
Sto let republiky. O letošním výročí se toho namluvilo a napsalo hodně. Další cenný střípek do téhle mozaiky přidává pardubická autorka Zdenka Rozehnalová.
-
Pojedete vlakem a nemáte co číst? Sáhněte po knize na nádraží
I dnes může fungovat služba založená na obyčejné lidské poctivosti. Při cestách na železnici si můžete přímo v některých nádražních budovách sami půjčit knížku.
-
Znáte je jako svoje boty, ale takhle jste je ještě neviděli. Podívejte se na místa kolem vás jinak
Občas někde chodíme denně a ani tu krásu nevnímáme. Nové knihy leteckých fotografií s nadhledem zachycují celou republiku okres po okrese. Už vyšlo třeba Chrudimsko z nebe.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.