Doktorka medicíny po večerech leží v historii. Čechům chce zvednout sebevědomí

27. prosinec 2018

Sto let republiky. O letošním výročí se toho namluvilo a napsalo hodně. Další cenný střípek do téhle mozaiky přidává pardubická autorka Zdenka Rozehnalová s knihou Ta země je i Tvá.

„Nejsem historik, ale snažila jsem se, aby kniha byla historicky autentická a zároveň blízká čtenáři. Najdete v ní fiktivní příběhy zapadající do politických změn. Týkají se slavných osobností, které se přičinily o vznik republiky. Když píšu, snažím se do nich ponořit,“ říká spisovatelka a lékařka v jedné osobě.

Jak přiznává, profese praktického lékaře není snadná. „Potřebujete umění jednat s lidmi. Většina lékařů vyhledává určitou duševní relaxaci, má nějakého koníčka. Já jsem našla oporu v historii. Věnuji se jí většinou večer.“

Z krabice na pulty

Taky Rozehnalová podle svých slov cítila potřebu ozvat se ke kulatému výročí republiky, a proto vznikla nová kniha. „Podpořil mě manžel, syn i pan Lukáš Zeman, který se ujal vydání knihy. Přijal ode mě dost bídný rukopis a dokázal to dát do této podoby. Děkuji taky paní Haně Krauseové za ilustraci na obálce. Manžel zase překonal můj ostych, který jsem původně měla. Předtím jsem si nedovolila něco publikovat. Psala jsem jenom do krabice, kde toho je hodně.“

Legionářům vděčíme za republiku. Měli i své mouchy?

Legionáři s Masarykem (21. 12. 1918)

Letos si připomínáme sto let od vzniku Československa. Podle některých historiků by k němu nedošlo nebýt československých legionářů v Rusku, Itálii a Francii. Jejich odkaz připomíná Československá obec legionářská.

Na této publikaci pracovala tři roky. „Předtím jsem musela přečíst hodně knih. Jde o poměrně široké a složité téma. Díky svému otci mám obrovskou knihovnu. S manželem jsme ji bohatě doplnili. Vlastně žijeme mezi knihami. Na jednu stranu to je velice nepraktické kvůli neustálému nepořádku. Ale když potřebujete něco najít, je to ohromná věc.“

Psaním chce autorka Čechům dodat větší sebevědomí. „Mám dojem, že není tak zdravé jako třeba u Poláků anebo Maďarů. Je to velká chyba. Pramení to mimo jiné z neznalosti našeho obrození a toho, co předcházelo vzniku republiky. Osmdesátníci prožili jako mladí protektorát, v padesátých letech se sotva něco dozvěděli. Ale i mladá generace má docela problém, protože zažila rozdělení republiky v devadesátých letech. Přesto věřím, že to jednou zvrátí.“ 

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související