Pedant s fenomenální pamětí. Hudebník Jaroslav Kocian proslavil Ústí nad Orlicí
Rodné město na něj myslí dodnes. Jmenuje se tam po něm ulice, základní umělecká škola i tradiční soutěž. Právě uplynulo 140 let od narození významného houslisty, pedagoga a skladatele.
Svoje první housle dostal ve čtyřech letech. Už v osmi komponoval drobné skladby. „Dostala se mi do rukou knížka Vladimíra Polívky, což byl jeho klavírista. Doprovázel ho na koncertních cestách. Vzpomíná v ní na to, jak byl Jaroslav Kocian náročný na přesné provedení notového zápisu a intonaci. Měl absolutní hudební sluch. Pokaždé perfektně připravený, hrál zpaměti,“ říká Lenka Lipenská ze ZUŠ Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí.
Světový ohlas
Na obzoru už je 65. ročník Kocianovy houslové soutěže pro mladé do 16 let. Tu rámuje a umělecky dotváří festival Kocianovo Ústí s koncerty pro širokou veřejnost. Jeho uměleckým ředitelem je Pavel Šporcl. Všechno se odehraje během prvního květnového týdne.
„Zazní koncert Jana Kubelíka právě v podání Pavla Šporcla. Tradičně přijede poslední laureátka soutěže Srbka Lana Zorjan. Představí se za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice. Pokud někdo nepreferuje klasickou hudbu, zaujme ho festivalový koncert Ivana Mládka a jeho Banjo Bandu,“ představuje Lipenská.
Uzávěrka přihlášek do houslové soutěže je stanovená na poslední únorový den. Teď jich podle Lipenské chodí nejvíc. „Účastníci s pedagogy do poslední chvíle váhají, která skladba by byla pro přihlášení nejlepší. Zaznamenala jsem zatím soutěžící z USA, Německa, Rakouska, Slovenska. Dál to na mapě světa pokračuje na východ přes Izrael, Mongolsko, Čínu až po Japonsko. Dorazí tedy děti doslova z celého světa.“
Související
-
Housle vyměnil ve 14 letech za violoncello, dnes je učitelem i členem pardubické filharmonie
Jako malý se učil hrát na housle. Jak ale sám říká, stejně jako řadu ostatních dětí ho tento nástroj příliš netěšil. Ve čtrnácti letech si proto prosadil violoncello.
-
Bez ní by v Ústí nebylo jaro. Kocianova houslová soutěž slaví šedesátiny
Jubilejní ročník akce v Ústí nad Orlicí vábí velké hudební talenty budoucnosti. Stejně jako za Kocianovým Ústím i za touto soutěží stojí houslový virtuos Pavel Šporcl.
-
Spolu na zkoušku, koncert a pak i domů. Tak vypadá manželství houslistů Ježkových
Manželé Václava a Libor Ježkovi jsou houslisté Komorní filharmonie Pardubice. Libor je zástupce koncertního mistra. Václava hraje v sekci druhých houslí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka