Piano dokonale naladit nejde, je to živý nástroj, říká ladič Martin Kühr
Pod pojmem piano se skrývají dva nástroje – pianino, které stojí u zdi, a klavír neboli křídlo. Náplní práce Martina Kühra je jejich oprava a ladění. Původně přitom hrál na harmoniku. K pianům se dostal až na střední škole.
K opravování hudebních nástrojů dovedl Martina Kühra jeho otec. „Táta byl učitel hudby na škole v Praze, která je zaměřená na děti se zrakovými problémy,“ vysvětluje. Sám zrakové potíže má, a tak se rozhodl zaměřit na sluch a naučit se ladit klavíry a pianina.
Piana se dnes prodávají i v elektrické verzi. Zatímco ceny tradičních pianin se pohybují v řádu stovek tisíc, elektrická piana lze sehnat za desítky tisíc. Díky absenci složitého mechanismu je údržba elektrického piana mnohem jednodušší, na zvuku je to ale znát.
Základem je péče a materiál
Klasická pianina a klavíry je třeba alespoň jednou za rok naladit a vyčistit. „Z naprosté většiny dochází k tomu, že se nástroj naladí, ale už se nečistí,“ upozorňuje Martin Kühr a dodává, že do mechaniky by měl zasahovat pouze odborník.
Jedno z vážnějších poškození pian je vymačkání dřevěného kolíčníku, který drží jednotlivé ladicí kolíky. „Druhá fatální závada je popraskání rezonanční desky. To je dřevěná deska, na které je přilepená takzvaná kobylka, a přes ni jsou natažené struny. Rezonanční deska neboli ozvučnice je základ nástroje,“ popisuje ladič.
Ozvučnice piana se vyrábí z rezonančního smrku. Kvalita dřeva je zásadní. „Ideální je, když smrk roste ve vyšších polohách, roste pomalu a má hustší léta,“ vysvětluje. Ostatní části piana se vyrábí z buku, habru, břízy, lípy a dalších stromů. Bílé klávesy se dřív obkládaly slonovinou, na černé se používalo ebenové dřevo. Dnes obě suroviny nahradil plast.
Jak dlouho trvá ladění piana? Jaké nástroje k tomu ladič používá a co se stane, když piano zůstane bez péče několik let? Poslechněte si celý záznam pořadu.
Související
-
Staré kontrabasy dostávají v rukou pardubického renovátora nový život
Po třicítce si koupil svojí vlastní basu. Nehrála úplně dobře, ale nebyl nikdo, kdo by si s tím poradil. A tak začala nová etapa života Marka Schebesty.
-
Spolu na zkoušku, koncert a pak i domů. Tak vypadá manželství houslistů Ježkových
Manželé Václava a Libor Ježkovi jsou houslisté Komorní filharmonie Pardubice. Libor je zástupce koncertního mistra. Václava hraje v sekci druhých houslí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.