Piano dokonale naladit nejde, je to živý nástroj, říká ladič Martin Kühr

13. duben 2023

Pod pojmem piano se skrývají dva nástroje – pianino, které stojí u zdi, a klavír neboli křídlo. Náplní práce Martina Kühra je jejich oprava a ladění. Původně přitom hrál na harmoniku. K pianům se dostal až na střední škole.

K opravování hudebních nástrojů dovedl Martina Kühra jeho otec. „Táta byl učitel hudby na škole v Praze, která je zaměřená na děti se zrakovými problémy,“ vysvětluje. Sám zrakové potíže má, a tak se rozhodl zaměřit na sluch a naučit se ladit klavíry a pianina.

Piana se dnes prodávají i v elektrické verzi. Zatímco ceny tradičních pianin se pohybují v řádu stovek tisíc, elektrická piana lze sehnat za desítky tisíc. Díky absenci složitého mechanismu je údržba elektrického piana mnohem jednodušší, na zvuku je to ale znát.

Základem je péče a materiál

Klasická pianina a klavíry je třeba alespoň jednou za rok naladit a vyčistit. „Z naprosté většiny dochází k tomu, že se nástroj naladí, ale už se nečistí,“ upozorňuje Martin Kühr a dodává, že do mechaniky by měl zasahovat pouze odborník.

Jedno z vážnějších poškození pian je vymačkání dřevěného kolíčníku, který drží jednotlivé ladicí kolíky. „Druhá fatální závada je popraskání rezonanční desky. To je dřevěná deska, na které je přilepená takzvaná kobylka, a přes ni jsou natažené struny. Rezonanční deska neboli ozvučnice je základ nástroje,“ popisuje ladič.

Ozvučnice piana se vyrábí z rezonančního smrku. Kvalita dřeva je zásadní. „Ideální je, když smrk roste ve vyšších polohách, roste pomalu a má hustší léta,“ vysvětluje. Ostatní části piana se vyrábí z buku, habru, břízy, lípy a dalších stromů. Bílé klávesy se dřív obkládaly slonovinou, na černé se používalo ebenové dřevo. Dnes obě suroviny nahradil plast.

Jak dlouho trvá ladění piana? Jaké nástroje k tomu ladič používá a co se stane, když piano zůstane bez péče několik let? Poslechněte si celý záznam pořadu.

Spustit audio

Související