Poklady v zastrčené ulici. Třebosická náves ukrývá jeden z nejstarších zvonů na Pardubicku
Třebosice jsou malá obec vzdálená necelých deset kilometrů od Pardubic. Řidičům, kteří tudy projíždí autem, na vesnici nejspíš nepřijde nic neobvyklého. Odbočit na nenápadnou náves se ale vyplatí. Návštěvníky tam překvapí zachovalá dřevěná zvonice, kostel Povýšení svatého Kříže nebo citlivě zrekonstruovaná stavení.
První zmínky o Třebosicích jsou z počátku 14. století. Archeologické nálezy ale dokládají trvalé osídlení na území obce už před osmi tisíci lety. „Jsou tady nálezy od lineární, vypíchané keramiky. Třebosice nejvíc proslavil nález plastiky kozlíka, který se dostal i do našeho znaku. Ten je starý zhruba 4 200 let před naším letopočtem,“ vysvětluje místostarosta Jan Václavík.
Jádro obce se nezměnilo
Trojúhelníkovou náves v Třebosicích tvoří dřevěná zvonice, kostel Povýšení svatého Kříže a přilehlá fara. Uvnitř kostela zaujmou zejména zachovalé fresky znázorňující biblické postavy. K vidění je tam také románská křtitelnice, díky které historici předpokládají, že na místě dnešního gotického kostela dřív stála stavba v románském stylu.
Dřevěná zvonice je po rekonstrukci otevřená návštěvníkům. Zhruba 16 metrů vysoko visí dva zvony. „Ten menší je z roku 1464 a patří k nejstarším na Pardubicku. Ten mladší je z roku 1611 a daroval ho sem Jiří z Gerštorfu,“ doplňuje Jan Václavík.
Místo fary chalupa pro seniory
V bývalé faře dnes fungují Odlehčovací služby Červánky na pomoc rodinám, které se o své seniory rozhodly starat doma. „Každá rodina potřebuje fungovat, odjet na dovolenou, odpočinout si od té péče,“ popisuje ředitelka Oblastní charity Pardubice Marie Hubálková. Odlehčovací služby tak lze využít jako krátkodobé ubytování pro seniory. „Je to krásné prostředí jako na perfektní chalupě,“ dodává Hubálková.
Kde si už brzy budete moct prohlédnout archeologické nálezy z Třebosic? Jak to vypadá uvnitř dřevěné zvoničky? A jak zní jeden z nejstarších zvonů na Pardubicku? Poslechněte si záznam pořadu.
Související
-
V Třebosicích našli 6000 let starého kozla. Dali ho na obecní...
Když pardubičtí archeologové vykopali ze země pradávnou figurku kozlíka z pálené hlíny, netušili, že se dílo pravěkého umělce stane pýchou obce Třebosice. Místním p...
-
Archeologové našli na Pardubicku figurku kozlíka. Je 6 tisíc...
Dolní Věstonice mají svou legendární Venuši, Třebosice na Pardubicku zas rohatého kozla. Jde o zvířecí hliněnou figurku z mladší doby kamenné, kterou našli v zemi a...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka