Prázdninové rozhledy

Jak se dostat na střechu Evropy? Nejlépe z Horní Moravy

1. červenec 2018
Předchozí díl
Následující díl

Vody ze svahů hory Klepáč stékají do tří světových moří. Z tamní rozhledny je sice neuvidíte, zato Pardubický kraj i Kladsko budete mít jako na dlani.

Klepáč nebo také Klepý je hora v jižní části Malosněžnického hřbetu v pohoří Králický Sněžník. Klepáč je vysoký 1143 m a na jeho vrcholu, který tvoří hranici s Polskem, stojí rozhledna, přesněji řečeno dřevěná strážní věž. Poláci ji dokončili v roce 2010, jen pár metrů za naší hranicí. Rozhledna je dřevěná a vysoká 25 metrů. 

Červené patníky, borůvky a ticho

Nejkratší cesta na Klepáč vede z parkoviště Horní Moravy, místní části obce Dolní Morava. Ostrou chůzí se k rozhledně dostanete asi za 45 minut. Cestou objevíte řadu romantických zákoutí. Cesta vede okolo staré hájovny a už od parkoviště se můžete kochat nádhernými výhledy. Pěšina na Klepáč je místy hodně kamenitá a vede v podstatě po státní hranici s Polskem.

Právě v polštině má Klepáč asi nejvýstižnější název, „Trójmorski Wierch“. Hora je totiž unikátní tím, že svahy Klepáče náleží do tří úmoří. Voda ze západních svahů na polské straně stékají do řeky Nysa Kłodzka a dostávají se do Baltského moře. Vody z jižních svahů odvádí Lipkovský potok do Tiché Orlice a Severního moře. Vody z východních svahů Klepáče stékají drobnými pravostrannými přítoky do řeky Moravy, která patří do úmoří Černého moře.

Vyhlídka z Klepáče je jedinečná

Z vrcholu Klepáče a horní plošiny vyhlídkové věže je krásný výhled na celý masiv Králického Sněžníku. Severně se tyčí vrchol Králický Sněžník s výškou 1424 metrů nad mořem. Vidět jsou samozřejmě i vrcholy západní části pohoří, ležící v Polsku, jako hora Igliczna a Czarna Góra. Z rozhledny hned pod sebou uvidíte cestu po Malosněžnickém hřbenu a napravo přes údolí český jižní hřeben Králického Sněžníku – Podbělský hřbet se sjezdovkami Dolní Moravy.

Kde se vzal název Klepáč?

Kolem vrcholu jsou kamenná moře, velké plochy navrstvených balvanů, které vznikly zvětráváním skal. Odtud samotný název Klepáče - z německého „Klappersteine“, klapající kameny.  

Pokud se z rozhledny podíváte směrem k Olomouckému kraji, uvidíte vrcholky Hanušovické vrchoviny a její dominantu, horu Jeřáb. Králická brázda povede váš pohled až k počátku Orlických hor, tedy Bukovohorské hornatině se Suchým vrchem.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!

Spustit audio