Předváděcí akce mají nová pravidla! Úprava zákona má chránit nakupující

18. leden 2016

Největší audioportál na českém internetu

Předváděcí akce pro důchodce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Předváděcí akce mají nová pravidla! Úprava zákona má chránit nakupující

S novým rokem vstoupila v platnost novela zákona o ochraně spotřebitele. Přináší významné změny, které se týkají především nákupů na předváděcích akcích. Přišel nás s nimi seznámit spotřebitelský rádce Josef Černý.

Než vytáhnete peněženku, týden počkejte

Pořadatel organizované akce, který na ní prodává výrobky nebo poskytuje služby, nesmí během této akce a dalších sedm dnů od uzavření smlouvy přijmout nebo požadovat platbu za zboží a to ani zálohu nebo jakýkoliv jiný poplatek. A to ani v případě, kdy by s takovou platbou spotřebitel souhlasil. Zákon nepřipouští žádnou výjimku.

Pokud tedy uzavřete na předváděcí akci smlouvu na koupi určitého výrobku, nemusíte ho po dobu sedmi dnů platit. Je to prostor pro vás, abyste si v klidu doma svou koupi rozmysleli bez přímého nátlaku obchodníka. Během této týdenní doby neplaťte nic. Ani zálohu nebo jakýkoliv jiný poplatek, který by prodávající po vás chtěl. „Když se rozhodnete odstoupit od smlouvy bez udání důvodu, je pak všechno jednodušší, protože v tom nefigurují žádné peníze," říká Josef Černý. Výrobek vrátíte a je to vyřízené. Nezapomeňte od smlouvy odstoupit písemně. Oznámení o odstoupení od smlouvy odešlete doporučeně s dodejkou.

Čtěte také

Sedmidenní neinkasní doba je úplnou novinkou a je docela možné, že o ní někteří prodejci ještě nevědí. A pokud ví, ve svém vlastním zájmu na nové pravidlo z pochopitelných důvodů upozorňovat ani nebudou.

„Myslím si, že s tím ze začátku budou dost velké problémy," uvádí Josef Černý a varuje před polevením pozornosti. Obchodníci už teď hledají způsob, jak zákon obejít. Jednou z možností je vepsání špatného data do smlouvy. Když podepíšete smlouvu datovanou šest dní před skutečným datem, máte hned druhý den po sedmidenní lhůtě.

Do studia se také dovolala posluchačka s dotazem, jak je to s dodáním zboží. Byla na předváděcí akci, kde se nabízené zboží koupila, ale bylo vyprodané. Prodejce jí ho poslal až za měsíc. „Lhůta dodání zboží by měla být ve smlouvě," upozorňuje Josef Černý. Čekáte na své zboží déle? Bez problému odstupte od smlouvy. Lhůta totiž začíná běžet až při fyzickém předání zboží a ne od dne podepsání zboží.

Cena zboží musí být už na pozvánce

Další novinkou je rozšíření povinných údajů na pozvánce na akci. Už rok platí, že na ní musí být napsáno kdy, kde a co se bude prodávat. Teď k tomu navíc přibývá informace o ceně zboží. Kompletní pozvánka musí být předána nejméně deset dní před akcí České obchodní inspekci.

Skrytá kamera konečně povolena

Právě Česká obchodní inspekce změnou zákona dostává do ruky víc trumfů ke kontrole předváděcích akcí. Může už konečně použít jako důkaz ve sporech s prodejci tajně natočený záznam z kamery nebo mikrofonu. Dosud to nebylo možné.

„Zvláště v případech, kdy si kupující stěžují na agresivitu nebo na klamavé praktiky, se možnost skrytého záznamu stává klíčovou," říká Josef Černý.

Předražené linky končí

V Radioporadně jsme také probrali používání placených telefonních linek, které mají čísla začínající 900. 905 až 909. U těchto linek totiž může taxa činit až 90,- Kč za minutu. „Tyto linky jsou zakázané pro uzavírání smluv více než rok. Teď přichází na řadu čísla začínající 840 až 849, říká se jim modré linky," pokračuje Josef Černý. Jsou to linky dražší než je běžný tarif a navíc se na ně nevztahuje neomezené volání nebo volné minuty u vašeho operátora. Ten vždy tyto hovor účtuje zvlášť. „Konečně jsou pro komunikaci se spotřebitelem zakázané i tyto linky. V současné době prodávající může použít pouze linku s běžným tarifem.

Zázračné šunty

Každý den se v Česku koná padesát předváděcích akcí denně. Navzdory špatným zkušenostem se na ně lidé stále vrací a pořizující si předražené nekvalitně zboží. Jakého sortimentu se to nejvíce týká? „Jsou to deky se zázračnými účinky, nádobí a kuchyňské spotřebiče, které umí úplně všechno," říká ironicky Josef Černý. „Za největší svinstvo považuji prodej léčebných přístrojů, které samozřejmě nic neléčí. A mohou seniorovi ve spojení s jeho zdravotním stavem dokonce i ublížit," varuje Josef Černý.

Líbí se vám nabízené zboží? Kupte si ho jinde. Není problém to, co chcete sehnat výrazně levněji a u seriózního prodejce. „Není problém nakoupit i desetkrát levněji," tvrdí Josef Černý a na závěr doporučuje na předváděcí akce vůbec nechodit. Nestojí to za to.

autor: PRO
  • Krmítko
    Krmítko

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.