Přes překážky, osudu navzdory. Vychází kniha o těch, kteří to nezabalili
Taky občas nadáváte na svůj těžký osud? Přesto se najdou lidé, kteří bojují s jeho nástrahami a umí objevit netušené možnosti. Píše o nich Vítek Formánek.
„S přítelkyní Evou Csölleovou jsme se začali specializovat na tělesně postižené lidi. Jejich příběhy se nám hromadily. Ti lidé si nestěžují, že nemají ruce, nemají nohy, ale dokonce to berou jako jakési boží požehnání. Dokazují, že limity jsou jenom v nás. Šplhají na hory, běhají maratony. Příběhy by mohly motivovat lidi, kteří nemají žádné problémy, ale přesto si stěžují. Je jenom na nás, jak si život užijeme. Chtěli jsme pozitivní energii předat dál.“
Tipy z netu
Příběhy v knize jsou různé. „Mariam Paré na ulici postřelili a ona okamžitě ochrnula. Naučila se malovat ústy a dělá úžasné portréty. Když namalovala Pierce Brosnana, pozval ji do své vily v Hollywoodu a spřátelili se.“
Kde vůbec na tyto, většinou cizince, autoři narazili? „Eva hledá na internetu a dává tipy na zajímavé lidi. Pak jim píšeme maily a oni si nechávají poslat otázky. Rozhovory následně překládám, Eva kontroluje gramatiku, dá dohromady fotky a jde to do tisku. Jsme takový tvůrčí tým,“ usmívá se Vítek Formánek.
Oslovení Češi prý často nebyli moc ochotní ke spolupráci. Výjimkou byl třeba Tomáš Kvoch z Pardubic, nadšený beznohý sportovec.
Sběratel příběhů a podpisů
Vítek Formánek pochází z Lázní Bohdaneč. Kdysi hodně psal o letcích a zajatcích ve druhé světové válce. „Celý život mě zajímají lidské příběhy. Jejich sledování a zapisování beru za svůj úkol. Můj otec byl jako malý kluk za války v Anglii. Naši letci do jeho rodiny chodili na večeři a různá setkání. Vyprávěl mi o tom. Už 40 let sbírám podpisy, mám jich 12 500 včetně asi 2 000 letců. Chtěl jsem zachytit jejich osud, aby se na ně nezapomnělo.“
Další autorův zájem představuje psaní o punku. „Je to pro mě svoboda, nezávislost a kreativita. Člověk by měl být sám sebou a neměl by si nechat do života kecat. Každý říká, co musíte a nemusíte, co je politicky korektní a co ne. Přitom až umřeme, tak už nic jiného nepřijde.“
Brzy by taky měla vyjít kniha Hvězdné návraty. „Obsahuje rozhovory s herci, režiséry. A dokončujeme publikaci Bezdomovcem snadno a rychle. Jde o zpověď muže žijícího 19 let na ulici. Zničil ho alkohol. Ukazujeme hierarchii mezi bezdomovci, jak se krade, sex, drogy a podobně.“
Související
-
Po amputaci nohy jsem měl čistou hlavu
Tentokrát pozvání přijal muž, se kterým si život párkrát nepěkně pohrál. Musel obětovat svou nohu, aby mohl žít dál a sportovat. Jaroslav Petrouš teď čtyři roky po ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka