Přimrzlá labuť? Za 27 let jsem žádnou neviděl, říká strážník odchytář
Blíží se doba, kdy začnou zamrzat rybníky. Pro Pavla Antocha z Městské policie Pardubice, který má na starosti odchyty zvířat, to znamená zvýšené pracovní nasazení. Lidé nahlašují labutě, které se podle nich nemohou odlepit od ledu.
„Ještě nikdy jsem neviděl labuť přimrzlou k ledu. A to odchytávám už 27 let,“ konstatuje velitel oddělení psovodů Městské policie Pardubice.
Za nemohoucnost labutí mohou lidé
Za nemohoucnost labutí mohou lidé, kteří zvířata překrmují. A pokud jim dávají přemíru pečiva, navíc nedostatečně vyschlého, v labuti začne jídlo kvasit, ona zeslábne a působí dojmem, že se z ledu nemůže zvednout.
„A to je doba, kdy přijedeme, labuť odchytneme a odvezeme na veterinární kliniku. Tam zvířeti nasadí dietu a po vyléčení ji zase odvezeme na rybník,“ vysvětluje Pavel Antoch. Otázkou je, kdy se labuť opět ocitne na veterině po dalším hodování, které jí naservírují neinformovaní krmiči.
Nutrie v autoservisu
S nutriemi je situace podobná. Přemnožují se proto, že je lidé krmí. A stále častěji se stává, že i tohle zvíře zabloudí od vody do města.
„Nedávno jsme jednu nutrii odchytávali v pardubickém autoservisu. Zvíře jsme odchytli a vrátili zpátky do přírody. Rozhodně jsme ji neutratili, i když nám to někteří pisatelé na sociálních sítích měli za zlé,“ popisuje nedávnou situaci strážník.
Na podzim frčí ježci
V zimě řeší městští strážníci v Pardubicích labutě, teď na podzim frčí ježci. „Už to začalo. Lidé nám volají, máme na zahradě ježka. My ho tedy jedeme zkontrolovat, víme už od odborníků ze Záchranné stanice Pasíčka, jak má být velký, aby přežil. V mnoha případě jsou ježci v pohodě a my je jen odvezeme na vhodné místo v přírodě,“ uzavírá Pavel Antoch.
Čipy a jejich registrace velmi pomohly majitelům ztracených psů. Jejich dohledatelnost je z devadesáti procent úspěšná. Více podrobností uslyšíte v záznamu pořadu.
Související
-
Ornitolog Jakub Vrána nedá na vrány dopustit. Vyzdvihuje jejich inteligenci
Vrány jsou podle ornitologa Jakuba Vrány úžasná stvoření. Prokázaná je jejich vysoká inteligence. Zjistilo se, že jsou schopné vyrobit si rybářský háček k ulovení potravy.
-
Klapot desítek zobáků čápů uslyšíte jen v Zeleném Vendolí
Péče o zvířata je součástí práce Josefa Zeleného už 36 let. Takhle dlouho už funguje Záchranná stanice zvířat Zelené Vendolí u Svitav, kterou založil.
-
Pro labutě je lepší, když je lidé nekrmí, říká vedoucí záchranné stanice Zelené Vendolí
Přikrmování vodních ptáků na rybnících není nezbytné. Naopak může labutím a kachnám velmi uškodit. Myslí si to vedoucí Záchranné stanice zvířat Zelené Vendolí Josef Zelený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.