Prodat zámek, koupit hotel. V Chrudimi uvažují o dvojité transakci

1. červen 2023 10:20

Zámek nepotřebujeme, tak bychom ho mohli prodat. Takovou možnost teď projednává chrudimská radnice. Chce se zbavit barokního areálu v Přestavlkách, který městu připadl po druhé světové válce. Plány radnice jdou ale ještě dál.

Z Chrudimi do Přestavlk je to zhruba patnáct kilometrů. Původní majitelé zámku po druhé světové válce emigrovali a majetek jim zabavil stát. Na zámku pak byla vojenská škola, později politická škola, následně léčebna.

Čtěte také

Teď objekt využívá dětský domov, který tam provozuje výchovné středisko. A to na základě bezplatné výpůjčky, což právě chrudimské radnici vadí. Zámek nemá pro město žádný užitek a naopak ho stojí peníze, jak říká starosta Chrudimi František Pilný (ANO): „Zámek v Přestavlkách má rozsáhlý park, má hospodářské centrum a město Chrudim za to má v tuto chvíli pouze výdaje. Daň z nemovitosti, musíme to opravovat a udržovat.“

Koupit hotel?

Ale celý plán má ještě pokračování. Vedení Chrudimi mluví o tom, že by se z prodeje zámku mohl odkoupit uzavřený hotel Bohemia. Rozestavěný a oplocený zůstává už deset let a je to jedno z bolavých míst v Chrudimi. Majitelé už prodej městu před časem nabídli, tehdy se mluvilo o 40 milionech plus dalších 8 za nedokončené parkoviště. Jenže jestli hotel koupit, nebo nekoupit, na tom se radniční koalice zatím neshodla.

„Na prodeji Přestavlk shoda je. Co se týče koupě hotelu za ty peníze, tam ta shoda není. My si nemyslíme, že by město mělo vlastnit hotel,“ řekl místostarosta Chrudimi Petr Lichtenberg (Chrudimáci).

Radnice bude o dalším postupu jednat příští týden. Prodej zámku možný je, poprvé o něm vedení města mluvilo už v roce 2019, během pandemie koronaviru ale téma ustoupilo. Tehdy byl velmi hrubý prodejní odhad zhruba třicet milionů korun. S hotelem je to složitější, není jasné, jaké by pro něj potom Chrudim našla využití. Zásadní tak bude postoj zastupitelů města.

Spustit audio

Související