Průvodci mají svůj den, připravili množství netradičních prohlídek

Pod třemi budovami dnešní krajské knihovny je podzemní labyrint
Pod třemi budovami dnešní krajské knihovny je podzemní labyrint

„Návštěvníci vás dokážou nadchnout anebo taky pěkně otrávit.  S dobrou skupinou pro vás může být jedno město úžasné i po sto padesáté. Naopak špatná skupina vám dokáže otrávit i místo, které máte rádi,“ říká průvodkyně z Asociace průvodců České republiky Valerie Fibichová.

Mezinárodní den průvodců vznikl 21. 2. v roce 1985, kdy byla založena Světová federace asociace průvodců. V tento den se průvodci z celého světa poprvé sešli v Izraeli, a od tohoto data se začal slavit Mezinárodní den průvodců. V některých městech našeho kraje můžete oslavit tento den procházkou s kvalifikovaným průvodci.

V Pardubicích si můžete vybrat z několika okruhů. Sraz je tuto sobotu 23. 2. ve 14 hodin na několika místech. Čeká vás prohlídka městské památkové rezervace, dále prohlídka zaměřená na báje a pověsti spojené s Pardubicemi, a prohlídka Pardubic po roce 1845. Na tyto trasy se nemusíte přihlašovat, stačí přijít ve 14 hodin na náměstí Republiky. Průvodci městskou památkovou rezervací budou odcházet od Zelené brány, trasa báje a pověsti začne před zvonicí a Pardubice po roce 1845 budou zahájeny u kostela svatého Bartoloměje.

Pokud přijdete ve 14 hodin na zámek, čeká vás prohlídka moderní architektury v Pardubicích, a také prohlídka krytu civilní obrany v areálu zámku. Na tyto dvě trasy je potřeba se předem registrovat na adrese asociacepardubice@seznam.cz. Stejně tak se musíte na této adrese přihlásit, pokud budete mít zájem o prohlídku jedinečného Muzea kouzel v Pardubicích. Novinkou je pak prohlídka Muzea železnice a MHD na nástupišti v Rosicích nad Labem.

„Nekonvenční“ Free Tour

Pokud se vydáte na výlet do Prahy, může vás na ulici oslovit organizace Free Tour, která nabízí bezplatné prohlídky Prahou. „Řeknou vám, že pokud se vám bude prohlídka líbit, můžete na konci přispět. „Ale pozor, většinou to nejsou lidé s kvalifikací, takže si mohou taky pěkně vymýšlet, jen aby byla jejich prohlídka nekonvenční,“ varuje Martin Adámek z asociace.

Komentované prohlídky v Litomyšli i Chocni

Historickým jádrem města Litomyšl se můžete vydat s odborným průvodcem, pokud přijdete v deset nebo ve čtrnáct hodin do infocentra na Smetanově náměstí.

V Chocni připravili průvodci trasu po choceňských prvorepublikových vilách, a to v devět, deset nebo v jedenáct hodin. Připraveny jsou nejen tematické prohlídky města, ale také animační program, jarmark s ukázkou tvorby keramiky, šperků, svíček atd., nebude chybět ani divadlo pro děti. Zázemí najdete po celé dopoledne na Tyršově náměstí v Chocni, v budově Střední odborné školy cestovního ruchu.

Spustit audio

Související