Regionální fotografové

Josef Pírka byl na svůj titul c.k. dvorní fotograf náležitě pyšný

Nebýt fotografií Josefa Pírky, které pořídil na konci 19. století, neznali bychom skutečnou podobu starých Pardubic. Byl zastáncem monarchie, obdivovatelem parforsních honů, milovníkem koní a psů. 

Josef Pírka se v Pardubicích narodil 6. června 1861 a prožil ve svém městě téměř celý život. Studoval u akademického malíře Glöcknera v Šumperku. Později si v Pardubicích otevřel vlastní ateliér. 

Už jako úspěšný fotograf vystavoval své fotografie na Národopisné výstavě v Pardubicích a později i na Národopisné výstavě v Praze. Fotografoval nejen běžné portréty, ale také zajímavá městská zátiší a polabskou krajinu. Jako excelentního fotografa si ho vybrala parforsní společnost a pro ni fotil každoroční podzimní hony až do vypuknutí první světové války.

Na fotografiích Josefa Pírka se často objevují koně a psi

V roce 1899 ho do Vídně na parforsní hony pozvala habsburská princezna Štěpánka, vdova po korunním princi Rudolfovi.  A při té příležitosti mu udělila titul c.k. dvorního fotografa. O rok později se oženil s dcerou pardubického lékárníka Valerií Kesslerovou. Narodil se jim syn Josef, který bohužel v 29 letech zemřel. 

Byl znám jako zastánce monarchie, což po vzniku republiky po roce 1918 nebylo "společensky" vhodné. Jeho osoba se dočkala i literárního zpracování v nelichotivé osobě Dýchavce románu J. V. Rosůlka  "Huláni a kavalíři". Josef Pírka podal roku 1928 na spisovatele žalobu, soud vyhrál a kniha byla stažena z prodeje. 

Josef Pírka často fotografoval parforsní hony

Ještě v roce 1931 Pírka vystavoval na Celostátní výstavě tělesné výchovy a sportu v Pardubicích. Zemřel 7. června 1942 a byl pohřben v rodinné hrobce na pardubickém hřbitově. Jeho žena zemřela v nuzných podmínkách v 60ých letech. Jejich hrobku ale na hřbitově nenajdete. Protože neměli potomky a za hřbitovní místo nikdo neplatil, byla Pírkova hrobka zrušena a podstoupena jinému zájemci. Ostatky fotografa Josefa Pírky byly údajně dodatečně zpopelněny. 

Spustit audio

Související