S letadlem přistál na mrakodrapu, teď míří do Pardubic. Polák Czepiela bude hvězdou Aviatické pouti

24. květen 2023

Poslední květnový víkend bude v Pardubicích patřit 31. ročníku Aviatické pouti. Oba dny budou na zážitky opravdu bohaté. Během více než pěti hodin letového programu se diváci můžou těšit na průřez historií i současností toho, co aviatika nabízí.

„Nejnáročnější je mít na to dost peněz, protože ta unikátní letadla něco stojí. Tím, že mám kamarády po celé Evropě, tak vím, že k nám létají rádi, protože se o ně hezky staráme. Aviatická pouť je srdeční záležitost, takže k nám létá spousta skvělých pilotů a letadel za rozumné ceny,“ říká Jan Rudzinskyj k tomu, jak náročné je připravit letový program a domluvit účast.

Rostoucí náklady se na letošním programu neodrazily: „Naopak, nám se povedlo toho zajistit tolik, že jsem v posledním měsíci musel ještě některá letadla vyškrtat. Nakonec má program pět a půl hodiny a víc už to natahovat nemůžeme, ale měl bych letadel na sedm hodin. Program bude opravdu nabitý.“

Řada zvučných jmen

Do Pardubic už se slétají první účastníci a letos se návštěvníci můžou těšit na opravdová esa. „Včera přiletěl můj kamarád Dan Griffith, který bude létat se stihačkou P-51D Mustang. Je to člověk, který létá přes 500 typů letadel od Blériota až po Airbus A-340 a říká, že je to pro něj nejoblíbenější airshow,“ dodává Jan Rudzinskyj, který má na starosti letový program Aviatické pouti.

Letošní hvězdu je nepochybně Lukasz Czepiela. „V březnu přistál s upraveným letounem Carbon Cub na střeše hotelu v Arábii a s tímhle letadlem přiletí do Pardubic. Jeho vystoupení bude v Čechách jediné a jedno ze třech v Evropě.“

Mezi hosty nebude chybět ani Felix Baumgartner, člověk, který seskočil z hranice vesmíru na padáku. V Pardubicích předvede své dovednosti na vrtulníku BO-105. Dále se představí litevský pilot Jurgis Kairis. „Letos už je mu 70 let, ale dělá ohromnou show se svým upraveným Suchojem 31. Samozřejmě Martin Šonka, náš nejznámější akrobat, jeho kolega Petr Kopfstein, oba mistři světa série Red Bull air race. Petr předvede svůj závodní stroj EDGE 540 a bude závodit s Ferrari. Kromě toho budou válečné stroje, spousta akrobatických věcí, Flying Bulls Aerobatics Team, kde mám tu čest létat, bude toho fakt hodně,“ vyjmenovává Jan Rudzinskyj.

Vojenská technika

Armáda podle Rudzinského zapůjčí téměř vše, co má: „Vrcholem bude průlet JAS 39 Gripen, kapitán Ondřej Španko, který je v letošním roce display pilotem. Na zemi bude transportní letoun Casa 295. To, co je hodně unikátní je vrtulník Mi 24, který končí v armádě. Aviatická pouť je jedna z mála akcí, kde je možné tento impozantní stroj vidět naživo.“

Gripen. (ilustrační foto)

„Představí se také CLV, které cvičí piloty v Pardubicích. Bude tam L39 Albatros. Martin Šonka, jakožto jejich instruktor bude akrobatit na Zlinu 142. Historický Jak C11, také Basa Zlin 381, ten je taky unikátní.“

Májové letecké Pardubice oživí centrum Pardubic v pátek 26. května před Aviatickou poutí. „Před divadlem si budete moci vyzkoušet simulátory a získat další informace o Aviatické pouti, bude tam toho hodně,“ láká Jan Rudzinskyj. Kromě toho návštěvníky na letišti čeká také tradiční pozemní program, dětský den, nebo Air food festival.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.