Seznamka s řemesly slaví úspěch. TECHNOhrátky vstupují do 12. ročníku
Na začátku chtěli dostat žáky na odborné školy. Přesvědčit je, že nebudou pracovat ve špíně, ale s počítači a moderními technologiemi. Současný zájem několikanásobně převyšuje kapacitu akce.
Letošní ročník TECHNOhrátek odstartuje 27. března v SOŠ a SOU technickém Třemošnice. Během roku se uskuteční celkem 15 dílů ve vybraných středních odborných školách v Pardubickém kraji. Výběr je v gesci jeho odboru školství. Zhruba třetinu každoročně obměňuje.
Praktický DOD
TECHNOhrátky vznikly v roce 2013 a ZDRAVOhrátky v roce 2017. „Jde o projekty pro žáky vyšších ročníků základních škol, tedy osmé a deváté třídy. Přibližujeme jim to, co střední odborné a zdravotnické školy nabízejí. Účastníci si tam můžou sami svařovat, pilovat, řezat, případně vyzkoušet první pomoc anebo měřit fyziologické funkce. Seznamujeme je s tím, co je čeká, až se následně přihlásí ke studiu. Je to takový intenzivnější den otevřených dveří,“ říká manažer Vladimír Zemánek.
Historická statistika? „Zatím jsme zapojili 17 500 žáků ze 127 základních škol. Přitom nám ještě chybí dva covidové roky, kdy jsme museli projekty odložit. Zájem je obrovský. Naše kapacita je zhruba 130 lidí na akci, aby se vešli do tří autobusů. Hlásí se přitom pravidelně až trojnásobek. Letos už máme na duben vyprodané nově zařazené školy v České Třebové a Lanškrouně. Uspořádali jsme 136 speciálních akcí ve 26 odborných školách. Představili jsme 69 oborů z oblasti stavebnictví, strojírenství, elektrotechniky, zahradnictví, zemědělství, gastronomie a služeb.“
Zajímavý přeshraniční experiment se odehrál na učilišti v Králíkách. Účastnili se ho výhradně Poláci. „Z akce byli nadšení, hlavně z benefitů jako jsou řidičské průkazy zdarma, svářečské průkazy v hodnotě skoro 150 000 korun. Příprava byla samozřejmě naprosto odlišná. Museli jsme povolat do zbraně tlumočníky, vyrobit doprovodné texty v polštině. Sám jsem se snažil naučit aspoň základní výrazy.“
Motivace pro děti i pro školy
Na realizaci TECHNOhrátek se dál podílí jenom Vladimír Zemánek s Helenou Bártlovou. „Nemůžeme si dovolit být nemocní. Za tu dobu se změnila role TECHNOhrátek. Žáky jsme naučili do škol jezdit, aby si to na vlastní oči prohlédli. Demografická křivka stoupla, školy vešly ve známost. Dnes spíš ukazujeme zázemí, odborné učebny, laboratoře, představujeme vybavení, učitele a potenciální spolužáky.“
Před 3 roky se organizátoři rozhodli udělovat Oscara pro školu s nejlepší organizací. Hodnotí ji učitelé i žáci. „Premiéru vyhrálo odborné učiliště Chroustovice, předloni Králíky a naposledy SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim. Za covidu jsme vymysleli soutěž Řemeslo doma. Chodily nám stovky nejrůznějších výrobků od žáků ze čtvrté do deváté třídy i z jiných krajů. Loni jsme se k tomu vrátili. Třeba Ondřej Bíža z Chvaletic v 17 letech vlastnoručně postavil traktor střední velikosti asi z deseti starých nákladních vozů a strojů. Trvalo mu to rok a půl.“
Novinkou TECHNOhrátek je Síň slávy. „Chceme ocenit osobnosti, které se podílejí na technickém odborném vzdělávání, na rozvoji řemesel. Pardubický kraj je průmyslový. Existuje spousta požadavků na nové odborníky. Symbolicky prvním členem se stal dlouholetý ředitel strojírenské společnosti ze Žamberka Jiří Appeltauer,“ dodává Zemánek.
Termínová listina 2024
- 27. 3. SOŠ a SOU technické Třemošnice
- 3. 4. SŠ technická a dopravní G. Habrmana Česká Třebová
- 17. 4. SOU zemědělské Chvaletice
- 24. 4. PSŠ Letohrad
- 30. 4. SOŠ a SOU Lanškroun
- 15. 5. SOU opravárenské Králíky
- 29. 5. Gymnázium K. V. Raise a SOU Hlinsko
- 19. 6. Gymnázium a grafická SŠ Přelouč
- 11. 9. VOŠ stavební a SŠ stavební Vysoké Mýto
- 18. 9. SPŠ potravinářství a služeb Pardubice
- 25. 9. SOU Svitavy
- 2. 10. SŠ zahradnická a technická Litomyšl
- 9. 10. SŠZS Chrudim – ZDRAVOhrátky
- 23. 10. SŠ gastronomická a technická Žamberk
- 30. 10. SZŠ Svitavy – ZDRAVOhrátky
- 13. 11. SOŠ a SOU Chrudim
- 20. 11. VOŠ a SŠZS Ústí nad Orlicí – ZDRAVOhrátky
- 27. 11. SŠ technická Vysoké Mýto
- 4. 12. SZŠ Pardubice – ZDRAVOhrátky
Související
-
Umělá inteligence odstartovala revoluci ve školství. Pro učitele je to výzva
Ivana Böhmová z Národního pedagogického institutu si už nedovede bez umělé inteligence představit život. Používá ji totiž ve své práci.
-
Berou školáky do jiné Sféry. Do Automatických mlýnů lákají zážitky i špičková technika
Nově zrekonstruované Automatické mlýny v Pardubicích neslouží jen ke koukání. Ve mlýnech jsou akční! Dvě patra futuristické budovy nabízí dětem i dospělým zábavu i poučení.
-
Rozjeď to. Pardubická univerzita s městem ponoukají studenty k aktivitě
Tisíce studentů Univerzity Pardubice dostávají zajímavou šanci. Třetím rokem běží projekt, který za dobré nápady rozdává peníze a stipendia. Letos získá podporu 9 lidí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.