Shořela, ale nevzdala to. Teď má lípa v Čisté i svoji rozhlednu

13. listopad 2021

V Česku už vznikla řada stezek v korunách stromů. Pravděpodobně ten nejkratší vyhlídkový chodník najdete v Čisté u Litomyšle. Jeho středobodem se stala Fajmonova lípa.

Stará lípa stojí v polích severovýchodně od středu obce Čistá, která se nachází v údolí řeky Loučné kousek za Litomyšlí. Fajmonova lípa na svém místě může stát asi 250 až 350 let. Kdysi vytyčovala hranici pozemku místního statkáře Fajmona.

Fajmonova lípa má pohnutý osud. Kdysi do ní uhodil blesk, možná i vícekrát. Horší věc ale přišla před pár lety. Lípu totiž někdo úmyslně zapálil, jak na místě potvrdily stopy po chemikáliích. V roce 2015 proto lidé z Čisté zasadili o pár metrů dál lípu novou. To ještě nevěděli, že Fajmonova lípa se jen tak nevzdá. Dodnes obnovuje svůj poničený kmen a mladé výhony vytvořily novou korunu.  

Z pole uvidíte až na Sněžku

Vyhlídkový chodník má podobu písmene S, obloučky obepínají obě lípy. Horní plošina je umístěná ve výšce čtyř metrů. „K výstavbě rozhledny, jejíž autorem je zkušený projektant podobných staveb Martin Novák, jsme použili dřevo z místních lesů, jsou to naše čistecké duby. Na vzniku stavby se podíleli i místní řemeslníci, tesaři z Osíka, zámečník z Čisté a další místní nadšenci,“ vysvětluje starosta Čisté Petr Dřínovský.

Vyhořelý kmen Fajmonovy lípy

Vyhlídkový chodník, který můžete projít za pár vteřin, nabízí krásný pohled do kraje. Vidět jsou Orlické hory, panorama Krkonoš se Sněžkou, na druhou stranu zase krajina Žďárských vrchů, směrem k východu potom Javornický hřeben.

Nápad postavit u lípy vyhlídkové místo zrál postupně. „Fakt je ten, že tohle místo je pěkně dostupné ze všech stran té naší dlouhé Čisté. Lidé se tu při různých příležitostech potkávali už v minulosti. A potkávají dodnes,“ dodává Petr Dřínovský. „Třeba na Velikonoce nebo po Novém roce z různých stran přichází procesí lidí, každý vezme něco dobrého na zub nebo na pití a společně tady klábosí.“

Esíčko vyhlídkové stavby obepíná také mladší lípu, zasazenou v roce 2015

Zbrusu nová rozhledna určitě přiláká mnoho poutníků. „To místo má svoje kouzlo. A to esíčko, které vzniklo mezi starou a novou lípou má propojovací symboliku,“ říká starosta obce Čistá. Vyhlídková stavba u Fajmonovy lípy bude slavnostně otevřena 17. listopadu ve 14 hodin.  

autor: BRA
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová